Μονακό

Η Μονακό υποχρέωσε την Εφές στην πρώτη της φετινή της ήττα, καθώς στο ματς του “Γκαστόν Μεντσάν” για τη 2η στροφή της EuroLeague, επικράτησε 95-92 στην παράταση.

Η εικόνα του αγώνα

Ελλείψει Σέιν Λάρκιν, ο οποίος θα είναι εκτός τουλάχιστον μέχρι τα τέλη Νοεμβρίου, η Εφές βρήκε ένα μίνι σερί 7-0 που την έφερε στο +9, σε ένα πρώτο δεκάλεπτο με καλή αμυντική λειτουργία κόντρα στη Μονακό.

Δεν συνέβη το ίδιο στη δεύτερη περίοδο, δεδομένου ότι η ομάδα του Πριγκιπάτου πέτυχε επιμέρους 15-2 και πήρε το προβάδισμα.

Χέρι-χέρι όδευαν συνεχώς ως το φινάλε οι δύο αντίπαλοι, με τη Μονακό να φτάνει δύο φορές στο +7 στο τρίτο δεκάλεπτο.

Η Εφές προηγήθηκε 82-80, αλλά ο Μάικ Τζέιμς ισοφάρισε με 28,1” να απομένουν. O Βασίλιε Μίτσιτς πήρε ένα τρίποντο τραβηγμένο από τα μαλλιά και αστόχησε, ο Τζέιμς τον μιμήθηκε (σε προσπάθεια για 2 πόντους) σε “νεκρό” χρόνο και το ματς πήγε στην παράταση.

Εκεί η Μονακό αποδείχθηκε πιο ψύχραιμη στις λεπτομέρειες, έκανε το 2×2 στη EuroLeague και το 6×6 συνολικά στη σεζόν, στέλνοντας ηχηρό μήνυμα για τη συνέχεια!

Κορυφαίος των νικητών ο Άλφα Ντιαλό με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ και κανένα λάθος, πρώτος σκόρερ ο Μάικ Τζέιμς με 19π. (8/9 βολές), σπουδαία δουλειά ο Ντονάτας Μοτεγιούνας με 14 πόντους (7/8 δίποντα, συν 5 ριμπάουντ), ενώ ο Αντριάν Μοερμάν (πρώην της Εφές) έβαλε 13π.

Στον αντίποδα, ο Γουίλ Κλάιμπερν ήταν συγκινητικός με 27 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ο Βασίλιε Μίτσιτς είχε 19 πόντους, 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ ο Αμάτ Εμπαγέ έβαλε 13 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 36-35, 58-60, 82-82, 95-92 παρ.