Μάικ Τζέιμς
Ο Μάικ Τζέιμς

Με τον χειρότερο τρόπο ξεκίνησε το ταξίδι του Παναθηναϊκού στη νέα EuroLeague, αφού ηττήθηκε εύκολα με 75-63 από την… πρωτάρα στη διοργάνωση, Μονακό.

Χωρίς δημιουργία (7 ασίστ και 8 λάθη συνολικά!) και σκορ από τα γκαρντ, χωρίς καθαρό μυαλό στην επίθεση και όντας πολύ άστοχος (4/20 τρίποντα), ο Παναθηναϊκός δεν είχε καμία τύχη απέναντι στο ποιοτικό σύνολο των Μονεγάσκων.

Πέρι

Ο Κέντρικ Πέρι τελείωσε τον αγώνα με 0 πόντους, 0/10 σουτ, 2 ασίστ και 3 λάθη, ενώ ο Νέντοβιτς ήταν και αυτός άποντος με 0/7 σουτ…

Οι μόνοι που διασώθηκαν ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου και οι 30 φίλοι των “πρασίνων” που φώναζαν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Η Μονακό ήταν πολύ καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο (38-28), αφού προηγήθηκε ακόμα και με διαφορά 13 πόντων (30-17, 37-24), ενώ ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ νευρικός, άστοχος και χωρίς δημιουργία.

Οι “πράσινοι” τελείωσαν το πρώτο μέρος με 11/25 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 5 λάθη και μόλις 1 ασίστ, ενώ τα περίμεναν όλα από τον Παπαπέτρου (12π.).

Οκάρο Γουάιτ

Από την άλλη πλευρά, οι Μονεγάσκοι είχαν 11 ασίστ και 3 λάθη, ενώ ήταν μπροστά στο σκορ από το ξεκίνημα του αγώνα.

Ίδιο σκηνικό και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και τους 17 πόντους (56-39 στο 29′) για να κλείσει η περίοδος με 56-44.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα (73-51 στο 35′) και οι “πράσινοι” παραδόθηκαν αμαχητί, με το τελικό -12 να είναι τιμητικό…

Βέστερμαν

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Ντανίλο Άντζουσιτς (17π.), Μάικ Τζέιμς (11π.), Ντόντα Χολ (10π.), Πάρις Λι (10π.) και Ντονάτας Μοτεγιούνας (10π.), ενώ από τον Παναθηναϊκό πάλευε μόνος του ο Παπαπέτρου (16π., 6ρ.). Ο Μέικον πέτυχε 13 πόντους, αλλά τους περισσότερους όταν όλα είχαν κριθεί… Ο Παπαγιάννης είχε 8 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 38-28, 56-44, 75-63