Το Περιστέρι, η ομαδάρα που έχει χτίσει ο Αργύρης Πεδουλάκης, έκανε το 3/3 στην Betshop Basket League, αφού με εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο (27-11) επικράτησε του Χολαργού με σκορ 71-62 στο Κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου”.

Το πρώτο ημίχρονο στο Κλειστό της Τζων Κένεντι ήταν πολύ κακό ποιοτικά, με το Περιστέρι να έχει μόλις 9/19 βολές και 2/9 τρίποντα και τον Χολαργό 11/30 σουτ εντός παιδιάς…

Στο ημίχρονο της αναμέτρησης η ομάδα του Περιστερίου τίμησε τον Μίλαν Γκούροβιτς για την προσφορά του στο σύλλογο. Ο 42άχρονος, σήμερα, Μίλαν, αγωνίστηκε στην ομάδα των δυτικών προαστίων, για πέντε συνεχείς σεζόν (1993-1998) αποτελώντας έναν εκ των σπουδαιότερων αθλητών στη μακρόχρονη Ιστορία του Συλλόγου. Ποιος μπορεί να ξεχάσει τη φοβερή πεντάδα: Κορωνιός, Γιάριτς, Γκούροβιτς, Τσίτουμ και Μάξεϊ.

Με την αύρα του Μίλαν Γκούροβιτς, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ήταν καταιγιστική στην τρίτη περίοδο, όπου με ένα επιμέρους σκορ 27-11 ουσιαστικά καθάρισε το ματς, με τον Στίβεν Γκρέι (16π.) να έχει πάρει… φωτιά. Είναι χαρακτηριστικό ότι το Περιστέρι πέτυχε στο τρίτο δεκάλεπτο όσους πόντους είχε βάλει σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο (27).

Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα των δυτικών προαστίων ανέβασε τη διαφορά μέχρι και τους 19 πόντους (64-45), πριν χαλαρώσει στο τέλος για να φτάσουμε στο τελικό 71-62.

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 27-30, 54-41, 71-62

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΒΙΚΟΣ COLA (Πεδουλάκης): Σκορδίλης 2, Μουράτος 9, Γ.Αγραβάνης 2, Φιλιππάκος, Ντάνιελ 8, Καράμπελας, Βασιλόπουλος 9 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Κλαρκ 3 (1), Σίρκο 12 (2), Γκρέι 16 (3), Μπεντίλ 2, Χάροου 8 (1).

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Αγκμπελέσε 4, Οκερέαφορ 2, Π.Καλαϊτζάκης, Φιτζπάτρικ 5 (1), Ντόρσεϊ 8 (2), Σπυριδωνίδης 9, Καμπερίδης 7 (1), Κώττας 1, Λοβ 4, Χόκινς 5, Σκουλίδας 3 (1), Γιάνκοβιτς 14 (2).

Πεδουλάκης: “Η ομάδα περπατάει την εμπειρία της”