Με εντυπωσιακή εμφάνιση κυρίως αμυντικά στο δεύτερο ημίχρονο η Μπάγερν επικράτησε (80-68) της Άλμπα στην πρεμιέρα της Euroleague, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σιλβέιν Φρανσίσκο που τελείωσε τον αγώνα με 17 πόντους!

Στην αρχή του παιχνιδιού η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έδειχνε να έχει τον έλεγχο (19-17 στο 10’) μ’ ένα ισχνό προβάδισμα, όμως στη δεύτερη περίοδο, η Άλμπα έβγαλε αντίδραση και με καλάθια από τους Γιοχάνες Τίμαν και Λουίς Ολίντε πέτυχε να πάρει ένα σημαντικό προβάδισμα (36-44 στο 20’) κλείνοντας τους διαδρόμους προς το καλάθι της.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι και με επιθετική άμυνα έκαναν την ανατροπή. Μ’ ένα εντυπωσιακό 25-7 και ηγέτη τον Φρανσίσκο «έχτισαν» μια διαφορά 10 πόντων (61-51 στο 30’) την οποία διατήρησαν ως το τέλος του αγώνα, καθώς δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο.

Μάλιστα, τη διεύρυναν κιόλας μέχρι το +15 (74-59 στο 35’) «κλειδώνοντας» τη νίκη στην επιστροφή του Πάμπλο Λάσο στους πάγκους της διοργάνωσης.

Πρωταγωνιστής για την Μπάγερν ο γνώριμος από την εντυπωσιακή περσινή σεζόν με το Περιστέρι Σιλβέιν Φρανσίσκο με 17 πόντους, ενώ 11 πόντους είχε ο Μπονγκά και από 10 πόντους Μπολμάρο και Μπούκερ.

Από την Άλμπα που έδειξε πολύ καλό πρόσωπο στο πρώτο 20λεπτο ο Τίμαν και ο Ολίντε είχαν από 12 πόντους, ενώ στους 11 πόντους με μόλις 2/3 τρίποντα σε 23.18 λεπτά έμεινε ο Ματ Τόμας, πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού.

Η Μπάγερν, πήρε 32 περισσότερα ριμπάουντ από την  Άλμπα, 49-17 (!!!) με τα επιθετικά να είναι 20-3!

Η σημερινή δε, ήταν η έβδομη νίκη της σε εννέα αγώνες EuroLeague με αντίπαλο την Άλμπα.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 36-44, 61-51, 80-68.