Ταβάρες

Μετά από ένα κακό ποιοτικά, αλλά συναρπαστικό ματς, η Ρεάλ Μαδρίτης (9-4) πέρασε από την έδρα της Μπάγερν Μονάχου (4-9) με 68-64 για τη 13η αγωνιστική της EuroLeague.

Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες και νευρικές στην επίθεση, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ οι άμυνες ήταν πολύ σκληρές στον αγώνα του Audi Dome.

Η Ρεάλ ήταν πιο ψύχραιμη στα τελευταία λεπτά και έφτασε τη νίκη έχοντας κορυφαίο τον Έντι Ταβάρες που μέτρησε 14 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 τάπες, ενώ ο Σέρχιο Γιουλ πρόσθεσε 11 πόντους και ο Ντζάναν Μούσα 10.

Η “Βασίλισσα” πήρε ένα σημαντικό “διπλό” στο Μόναχο, αν και παρατάχθηκε ξανά χωρίς τους Γκάμπριελ Ντεκ, Άνταμ Χάνγκα, Άντονι Ράντολφ, Ρούντι Φερνάντεθ και Κάρλος Αλοθέν.

Από την άλλη πλευρά, ο Αντρέα Τρινκιέρι δεν είχε στη διάθεσή του τους Βλάντιμιρ Λούτσιτς, Ογκουστίν Ρούμπιτ και Ζαν-Μαρκ Σίσκο.

Ο Οθέλο Χάντερ πέτυχε 14 πόντους και ο Κόρι Γουόλντεν είχε 11 για τους ηττημένους.

Η ομάδα του Τσους Ματέο την Πέμπτη (15/12, 20:00) παίζει στη Λιθουανία με τη Ζαλγκίρις Κάουνας, ενώ την ίδια μέρα η Μπάγερν υποδέχεται τη Βαλένθια (15/12, 21:30).

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 39-42, 50-54, 64-68