Αρμάνι-Μακάμπι

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ υποχρέωσε την Αρμάνι Μιλάνο στην ένατη σερί ήττα στη EuroLeague, επικρατώντας 77-71 στην Ιταλία για τη 13η αγωνιστική.

Οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν τα δεδομένα στο β’ ημίχρονο και έφτασαν στο 7-6, εν αντιθέσει με τους γηπεδούχους που υποχώρησαν στο 3-10.

Σε εξαιρετική ημέρα ήταν ο Λορέντζο Μπράουν, ο οποίος είχε 20 πόντους, 5 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ο Ρόμαν Σόρκιν κατέγραψε 14 πόντους-6 ριμπάουντ, ο Τζάρελ Μάρτιν 13π. και ο Μπόνζι Κόλσον 10π.-7ρ.

Στον αντίποδα, ο Μπίλι Μπάρον προσπάθησε με 18 πόντους-5 ριμπάουντ, ο Τιμοτέ Λουβαβού-Καμπαρό έβαλε 14π. και ο Νικολό Μέλι άλλους 12.

Αγωνιζόμενη χωρίς τους Γουέιντ Μπόλντγουιν και Άλεξ Πόιθρες, η Μακάμπι μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, αλλά η Μιλάνο δεν άργησε να αντιδράσει.

Τζίτζι Ντατόμε, Κέβιν Πάνγκος και Σαβόν Σιλντς ήταν απόντες για τους γηπεδούχους, ενώ αντίθετα, οι Κάιλ Χάινς και Νικολό Μέλι έπαιξαν.

Η Μιλάνο πέτυχε ένα σερί 7-0 στο τέλος του α’ ημιχρόνου που της επέτρεψε να το κλείσει στο +8, αλλά η Μακάμπι απάντησε με δικό της 9-0 και επανήλθε δριμύτερη.

Ανάλογο σκηνικό διαδραματίστηκε λίγο αργότερα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 57-47, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με 12-0 σερί και έφεραν το ματς στα μέτρα τους.

Σταδιακά στο τέταρτο δεκάλεπτο η ισραηλινή ομάδα επέβαλε τον ρυθμό της και προηγήθηκε 62-69. Η Μιλάνο πλησίασε στον πόντο (70-71) με τρίποντο του Μέλι, αλλά στο τελευταίο δίλεπτο δεν βρήκε λύσεις στο σκοράρισμα, με συνέπεια να γνωρίσει ακόμα μία ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 40-32, 59-59, 71-77