Συγκλονιστικό το ματς στο Μιλκγουόκι  ανάμεσα στους Μπακς και τους Κινγκς με την ομάδα του Γιάννη Αντετοκούνμπο να παίρνει τελικά τη νίκη στη παράταση χάρη σε τρίποντο του Λίλαρντ στην εκπνοή του έξτρα πεντάλεπτου με 143-142!

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν εξαιρετικός σημειώνοντας  triple double και οδηγώντας τους Μπακς στο 28-12 με τους Κινγκς να μένουν στο 23-16.

Για το Σακραμέντο, ο Σάσα Βεζένκοφ που αγωνίστηκε έξι λεπτά, το στατιστικό του έδειξε 4 πόντους και 1 ριμπάουντ με 2/2 δίποντα και 0/2 τρίποντα.

Tο 40ο triple double της καριέρας του Giannisσε κανονικές περιόδους και το τέταρτο σε έναν μήνα κατέγραψε 27 πόντους, 10 ριμπάουντ, 10 ασίστ σε 40:23. Μοναδικό ψεγάδι μετά από κρίσιμες εύστοχες βολές έχασε μία που ίσως και να είχε κρίνει το ματς!

Όσο για τον Λίλαρντ τελείωσε την αναμέτρηση με 29 πόντους, 4 ριμπάουντ και 8 ασίστ, υπογράφοντας τη με το νικητήριο σουτ. Kαλή εμφάνιση και από τον Μπίσλεϊ με 23 πόντους και 5 τρίποντα.

Από την πλευρά των βασιλιάδων, σπουδαίο ματς έκανε ο Σαμπόνις με triple double και 21 πόντους, 15 ασίστ και 13 ριμπάουντ. Ο Φοξ είχε 32 πόντους, ο Μονκ 28 και ο Χουέρτερ μέτρησε 26 πόντους με 10 ριμπάουντ.

Επόμενος αντίπαλος των Μπακς οι Καβαλίερς στο Κλίβελαντ, τα ξημερώματα της Πέμπτης (18/1) στις 02:30.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-37, 68-66, 95-91, 128-128 (κ.α.), 143-142.