Ο Κάιλ Κούριτς πέταγε “φωτιές”, ο Γκασόλ ήταν ασταμάτητος στο πρώτο μισό, ο Νικ Καλάθης επέστρεψε από τον τραυματισμό του και η Μπαρτσελόπνα συνέτριψε την Μπανταλόνα με 94-73 το βράδυ του Σαββάτου!

Έκανε έτσι το 2-1 στις νίκες και προκρίθηκε στα ημιτελικά των playoffs της Liga Endesa, όπου θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας, σε best of 5, σειρά, την Τενερίφη.

Το άλλο ζευγάρι των ημιτελικών στην Ισπανία είναι το Ρεάλ Μαδρίτης-Βαλένθια.

Η Μπανταλόνα προσπάθησε κι έμεινε κοντά στο σκορ για ένα ημίχρονο, 45-38, με 11 πόντους του Μποντζιάνσκι (έμεινε στους 11) και 9 του Άντε Τόμιτς (17 στο τέλος), με τον Πάου Γκασόλ να έχει για την Μπαρτσελόνα 14 πόντους σε 10:16 συμμετοχής!

Στην τρίτη περίοδο, όμως, πήρε το όπλο του ο Κάιλ Κούριτς (κεντρική φωτογραφία).

Πέτυχε με 5/5 τρίποντα 15 από τους συνολικά 22 πόντους του με 6/6 τρίποντα, η Μπαρτσελόνα έκανε επιμέρους σκορ 37-14 και προηγήθηκε με 82-52!

Στο ίδιο διάστημα ο Μπράντον Ντέιβις πέτυχε 11 από τους 13 πόντους του και ο Νικ Καλάθης έδωσε τις 5 από τις συνολικά 9 ασίστ του!

Ο Έλληνας γκαρντ που δεν είχε παίξει στους δύο πρώτους αγώνες της σειράς λόγω του τραυματισμού του στο Final 4 της Euroleague είχε συνολικά 5 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.

Στην τελευταία περίοδο ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους προστάτεψε τα βασικότερα στελέχη του κι η Μπανταλόνα περιόρισε την έκταση της ήττας της.

Η Μπαρτσελόνα είχε νικήσει στον πρώτο αγώνα 84-74 και η Μπανταλόνα απάντησε στον δεύτερο με 72-63.

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 45-38, 82-52, 94-73.