Ανήμερα της θλιβερής επετείου των 21 νεκρών της Θύρας 7, ο προπονητής του Ολυμπιακού, Γιώργος Μπαρτζώκας αφιέρωσε στη μνήμη τους, τη νίκη στη Βαλένθια με 78-65 το βράδι της Πέμπτης στην 26η αγωνιστική της EuroLeague.

Συγκεκριμένα ο προπονητής του Ολυμπιακού είπε μετά από τον αγώνα στην Ισπανία:

“Είναι μια μέρα μνήμης για τον σύλλογό μας η σημερινή.

Δεν θα ξεχάσουμε ποτέ τα θύματα της Θύρας 7, στην μνήμη των οποίων αφιερώνουμε τη σημερινή μας νίκη”, δήλωσε ο, Γιώργος Μπαρτζώκας.

Αναφερόμενος στον αγώνα με τη Βαλένθια, είπε:

“Είναι μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη για εμάς. Όχι μόνο για τους βαθμούς, αλλά και γιατί η Βαλένθια βρίσκεται σε καλό μομέντουμ αυτή την περίοδο.

Κέρδισε εκτός έδρας την Μπαρτσελόνα και έπαιξε με αυτοπεποίθηση λόγω αυτού του αποτελέσματα.

Εμείς έπρεπε να μείνουμε στο αγωνιστικό μας πλάνο και να είμαστε συμπαγείς επιθετικά και αμυντικά. Να παίξουμε την άμυνα που συνηθίζουμε να παίζουμε. Και το κάναμε, ειδικά στο τρίτο δεκάλεπτο που η Βαλένθια σκόραρε μόνο 9 πόντους.

Την ίδια στιγμή η συγκέντρωσή μας ήταν στον Τζόουνς, γιατί πιστεύαμε ότι αυτός είναι ο παίκτης κλειδί και κάνει τα πάντα καλύτερα για τους συμπαίκτες του.

Σκόραρε μόνο δύο πόντους και αυτό για εμάς ήταν το κλειδί. Είχαμε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και το ότι κερδίσαμε αυτό το ματς είναι πραγματικά πολύ σημαντικό για εμάς σε αυτή τη χρονική περίοδο.

Έχουμε ακόμα οκτώ ματς μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας και θα τα δώσουμε όλα για να προκριθούμε στα πλέι οφ. Αυτός είναι η πρώτος και μοναδικός στόχος στην Ευρωλίγκα”.

EuroLeague 2023/24: Η βαθμολογία

EuroLeague 2023/24: Πρόγραμμα – αποτελέσματα

Δείτε πώς ο Ολυμπιακός πέρασε από τη Βαλένθια (video)

Ολυμπιακός: Το 7-0 στη Βαλένθια και το… 0-7 με τους Ισπανούς φέτος!