Ως το ιδανικό τεστ για τον Ολυμπιακό, χαρακτήρισε τον αγώνα με τη Μονακό ο προπονητής του, Γιώργος Μπαρτζώκας.

Ο coach των ¨ερυθρόλευκων” τόνισε μετά τη νίκη της ομάδας του με 98-93, πώς είχε ρυθμό Euroleague:

“Ήταν ένα καταπληκτικό παιχνίδι,  και όσον αφορά τη διακύμανση, αλλά και την εξέλιξή του”, είπε ο Μπαρτζώκας και εξήγησε:

Ήταν ένα παιχνίδι Ευρωλίγκας που παίχτηκε με επαφές, με σκληράδα. Θεωρώ πως οι επιθέσεις ήταν πολύ καλές και από τις δύο ομάδες, γιατί υπήρξε ομαδικότητα και από τη Μονακό.

Ο πλέι μέικερ τους έπαιξε καταπληκτικά. Επίσης ο Μοτεγιούνας μπορεί αν είναι ένας πλέι μέικερ ρακέτας.

Όμως και εμείς είχαμε καλή κυκλοφορία της μπάλας, καλή δημιουργία, παίξαμε χωρίς εγωισμό και σκοράραμε για μια ακόμη φορά κοντά στους 100 πόντους, απέναντι σε μια ομάδα που έπαιξε σκληρά και μας οδήγησε σε πολλά λάθη στο πρώτο δεκάλεπτο.

Είτε χάναμε, είτε κερδίσαμε θα έλεγα πως είναι το ιδανικό τεστ για εμάς”.

allstarbasket.grO Σάσα Βεζένκοφ, δήλωσε έπειτα από τον αγώνα της Κυριακής:

“Ήταν ένα πιο απαιτητικό παιχνίδι από εκείνα που είχαν προηγηθεί.

Και σίγουρα οι 93 πόντοι που δεχθήκαμε πρέπει να μας προβληματίσουν, ειδικά στα πρώτα τρία δεκάλεπτα.

Στο τέλος ‘σφίξαμε’ λίγο την άμυνά μας και καταφέραμε να κερδίσουμε.

Όσον αφορά στην επίθεση, μοιράσαμε 23 ασίστ, παίξαμε ομαδικό μπάσκετ ειδικά στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, είναι δεδομένο πως υπάρχουν και εδώ περιθώρια βελτίωσης”.