Στη μεγάλη σημασία της νίκης του Ολυμπιακού επί της Αρμάνι Μιλάνο με 67-58 στο ΣΕΦ, στάθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώκας έπειτα από τον αγώνα της Πέμπτης.

Συγκεκριμένα ο Μπαρτζώκας, είπε:

“Δεν χρειάζεται καν να αναφέρω πως ήταν μια πάρα πολύ σημαντική νίκη. Ειδικά σε αυτή τη χρονική περίοδο της σεζόν.

Μετά το Σαββατοκύριακο του Κυπέλλου και για τις δύο ομάδες και την κατάκτησή του τροπαίου και από τις δύο, πάντα θες δύο τρεις μέρες για να γιορτάσεις και να ηρεμήσεις.

Το μπάσκετ που παίξαμε σήμερα δεν ήταν ελκυστικό, ίσως ήταν το χειρότερο που παίξαμε φέτος στο πρώτο ημίχρονο. Και αναφέρομαι σε όλα, εκτέλεση, σκοράρισμα, τις αποφάσεις που πήραμε… αναφέρομαι στα πάντα.

Μπορώ να πω, όμως, πως ήταν κάτι φυσιολογικό. Είδατε την Ρεάλ Μαδρίτη μετά το Copa Del Rey που σκόραρε κάτι λίγο παραπάνω από σαράντα πόντους κόντρα στην Ζαλγκίρις στο Κάουνας.

Το πρόγραμμα είναι πολύ σκληρό και δύσκολο και πρέπει να ξεπεράσουμε τις δύσκολες καταστάσεις. Συγχαρητήρια στους παίκτες μας, στους φιλάθλους μας, στην ομάδα μας γενικότερα.

Ήταν μια πραγματικά πολύ σημαντική νίκη, που για εμένα μετράει ως διπλή με τον τρόπο που την κατακτήσαμε”.

Μεσίνα: Highlight ο Σλούκας

Από την πλευρά του ο κόουτς της ιταλικής ομάδας, Έτορε Μεσίνα, δήλωσε:

“Δεν ήταν ένα όμορφο παιχνίδι να παρακολουθήσεις και αυτό αφορά και τις δύο πλευρές. Κάναμε 17 λάθη και επίσης ο αντίπαλός μας σούταρε 36 βολές, ενώ εμείς 11.

Αυτό είναι ένας καλός συνδυασμός. Είναι η συνταγή για την καταστροφή. Το παιχνίδι ήταν ωραίο για να το παρακολουθήσεις, όμως, το highlight ήταν ο Κώστας Σλούκας.

Ο Σλούκας ήταν μακράν ο καλύτερος παίκτης στο παρκέ και έκρινε το αποτέλεσμα με το παιχνίδι του. Έβαλε τρίποντα, έκανε τρεις σερί ασίστ στον Βεζένκοφ, οπότε εκείνος έκρινε το ματς.

Συγχαρητήρια στον Σλούκα, στον κόουτς Μπαρτζώκα και στον Ολυμπιακό για τη νίκη του. Επίσης, θέλω εκφράσω την συμπάθειά μας στον διαιτητή της αναμέτρησης, Ρίζικ.

Δεν μπορώ καν να φανταστώ τι περνάει. Ταξίδεψε εδώ σήμερα σε μια φρικτή μέρα για την Ευρώπη και την Ουκρανία”.

Ολυμπιακός-Αρμάνι Μιλάνο 67-58: Τα highlights του αγώνα (video)

Ολυμπιακός-Αρμάνι Μιλάνο: Το μήνυμα του Ουκρανού διαιτητή Μπόρις Ρίζικ για τον πόλεμο