Οδυνηρό χαρακτήρισε το φινάλε ο Γιώργος Μπαρτζώκας μετά την ήττα του Ολυμπιακού με 82-83 στο ΣΕΦ από τη Βαλένθια

Ο προπονητής του Ολυμπιακού τόνισε το βράδι της Παρασκευής, ότι η ομάδα του έδωσε την ευκαιρία στους Ισπανούς να επιστρέψουν για να πάρουν στο τέλος τη νίκη.

Αναλυτικά όσα είπε ο Γιώργος Μπαρτζώκας:

“Ήταν ένα παιχνίδι πολύ οδυνηρό έτσι όπως τελείωσε, με αυτόν τον τρόπο.

Ήταν η μόνη φορά που η Βαλένθια πέρασε μπροστά στο σκορ, μόλις 3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα.

Οπότε μπορούμε να πούμε πως είναι πραγματικά λυπηρό, όμως, από την άλλη πλευρά το μπάσκετ είναι ένα παιχνίδι που παίζεται μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Κάναμε πολλά λάθη τακτικά και πνευματικά. Αν δείτε το τέταρτο δεκάλεπτο, εμείς τους δώσαμε την ευκαιρία να επιστρέψουν.

Στο τέλος ήταν μια απόφαση των παικτών, δύο αποφάσεις των διαιτητών, αλλά πάντα έτσι είναι. Αν τελειώσεις νωρίτερα το ματς και εξελιχθεί έτσι, το πληρώνεις.

Εμείς είχαμε πολλές ευκαιρίες να το τελειώσουμε. Είναι οδυνηρό, αλλά έτσι είναι το μπάσκετ.

Φυσικά πρέπει να σηκώσουμε ψηλά τα κεφάλια μας και να συνεχίζουμε.

Συγχαρητήρια στην Βαλένθια”.

Ο προπονητής της Βαλένθια, Άλεξ Μουμπρού, δήλωσε:

“Ήταν δύσκολο παιχνίδι, περίπλοκο. Στόχος μας ήταν να παραμείνουμε κοντά μέχρι το τέταρτο δεκάλεπτο, ώστε να έχουμε ελπίδες.

Όταν ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με δέκα πόντους προσπαθήσαμε να παραμείνουμε στο παιχνίδι και να μην εκτοξεύσει τη διαφορά στους 20 πόντους

Τελικά τα καταφέραμε και πήραμε μια πολύ σημαντική νίκη”.

Τα highlights του Ολυμπιακός-Βαλένθια (video)