Νίκη… κορυφής για τη Μονακό στην 6η αγωνιστική της EuroLeague επί του Ερυθρού Αστέρα με 85-77, τη φέρνει στην πρώτη θέση μαζί με τη Φενέρμπαχτσε.

Η Μονακό έκανε το 5/6 και “έπιασε” τη Φενέρ στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα μετά από νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα στο Πριγκιπάτο.

Ο Μάικ Τζέιμς (21 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ) και ο Τζόρνταν Λόιντ (20 πόντοι, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), πρωταγωνίστησαν στη νίκη των Μονεγάσκων.

Αντίθετα, ο Φιλίπ Πετρούσεφ ξεχώρισε για τους ηττημένους με 16 πόντους, 12 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Με το προβάδισμα να αλλάζει διαρκώς χέρια στο ξεκίνημα, Μονακό και Ερυθρός Αστέρας βρέθηκαν στο 17-19 μετά από 10 λεπτά παιχνιδιού χάρη στο μπάζερ μπίτερ τρίποντο του Μάρκοβιτς.

Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς ήταν κυρίαρχη στη δεύτερη περίοδο, καθώς με ασφυκτική άμυνα και επιμέρους σκορ 21-12 πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 38-31.

Στην επιστροφή στο παρκέ ο Ερυθρός Αστέρας πέρασε στην αντεπίθεση και λίγο πριν την λήξη της τρίτης περιόδου κατάφερε να μειώσει στους τέσσερις (57-53). Οι Μονεγάσκοι είχαν απαντήσεις αφού ο Τζέιμς με buzzer beater, έστειλε ξανά τη διαφορά στο +6 στο 30ο λεπτό της αναμέτρησης (59-53).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο ηγέτης των γηπεδούχων, Μάικ Τζέιμς, ήταν εκείνος που με χέρι…αλφάδι πίσω από τα 6,75 “υπέγραψε” επί της ουσίας τη νίκη κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα. Νέντοβιτς και Πετρούσεφ προσπάθησαν να κρατήσουν τους ζωντανούς, ωστόσο ο χρόνος που απέμενε δεν ήταν αρκετός και η Μονακό “έπιασε” την κορυφή.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 38-31, 59-53, 85-77.