Στο δεύτερο ημίχρονο και την αλλαγή προσώπου της ομάδας του αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώκας μετά το τέλος του ημιτελικού με τον Παναθηναϊκό.

«Δεν είναι δουλειά μου να ασχολούμαι με το παρελθόν ή το κοντινό μέλλον. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν νευρικοί, χάσαμε σουτ, παίξαμε με το άγχος του φαβορί και του “πρέπει”.

Ηρεμήσαμε στο ημίχρονο, βρήκαμε ρυθμό στην άμυνα και φτάσαμε στη νίκη» δήλωσε αρχικά στην κάμερα της ΕΡΤ ο προπονητής των «ερυθρολεύκων».

Και πρόσθεσε: «Έβαλαν τα σουτ τα παιδιά μετά από καλή άμυνα και αφού βρήκαμε ρυθμό. Σήμερα ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 4-5 πόντους.

Πέρσι έδωσε μεγάλη προσοχή στο ματς. Πάντα σέβομαι τον Παναθηναϊκό, έχει καλό προπονητή και καλό υλικό. Εμείς είμαστε πιο συμπαγής ομάδα».

Όσο για τον τελικό με το Περιστέρι, είπε: «Κάθε ματς είναι διαφορετικό. Δύσκολο παιχνίδι, έχει καλό ρόστερ το Περιστέρι, θα το δούμε σαν τελικό. Να αφήσουμε το σημερινό παιχνίδι πίσω».

Στη συνέχεια στη συνέντευξη Τύπου ο προπονητής του Ολυμπιακού Γιώργος Μπαρτζώκας, είπε:

«Συγχαρητήρια στην ομάδα μας, ευχαριστούμε και τον κόσμο για τη στήριξη. Αυτά τα παιχνίδια είναι ιδιαίτερα, έχει πολύ λίγο χρόνο να προετοιμαστείς, αφού ουσιαστικά είχαμε ετοιμαστεί για το πρώτο παιχνίδι μόνο.

Ήμασταν με το άγχος του φαβορί, με το πρέπει στην πλάτη μας και γι’ αυτό ήμασταν βιαστικοί στο πρώτο ημίχρονο. Δεν εκτελούσαμε καλά στην επίθεση, χάσαμε πολλά ελεύθερα σουτ και γίναμε πιο διστακτικοί στην άμυνα».

Και πρόσθεσε: «Στο δεύτερο ημίχρονο αναζητήσαμε τον αδύναμο κρίκο στην άμυνα του Παναθηναϊκού, η άμυνά μας έγινε πολύ καλύτερη και ο Παναθηναϊκός δεν είχε απάντηση, Ο Παναθηναϊκός είναι πάντα μεγάλος αντίπαλος, πάντα τον υπολογίζεις, αλλά έπρεπε να του επιβληθούμε ψυχολογικά και πνευματικά.

Αυτό κάναμε στο δεύτερο ημίχρονο που τρέξαμε και ένα μεγάλο σερί. Εμείς πρέπει να δείξουμε αύριο την ίδια σοβαρότητα που έχουμε όλη τη χρονιά».

Ο Σάσα Βεζένκοφ από την πλευρά του, σχολίασε:

«Ήταν ένα σκληρό παιχνίδι, ένα παιχνίδι-πρόκριση.

Στο πρώτο ημίχρονο δεν ήμασταν όπως έπρεπε, ειδικά στην άμυνα. Όμως μπήκαμε πολύ δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο, κάναμε ένα μεγάλο σερί και είμαστε πολύ χαρούμενοι που περάσαμε στον τελικό.

Έχουμε ένα ακόμη παιχνίδι απέναντι σε μια πάρα πολύ καλή ομάδα. Να ξεκουραστούμε, να προετοιμαστούμε και να διεκδικήσουμε τον τίτλο».