Ο Ολυμπιακός κατέρρευσε στο φινάλε και γνώρισε την ήττα από τη Βιλερμπάν στο Αστρομπάλ με 77-75, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να είναι εμφανώς απογοητευμένος.

Ο Νουά με τρίποντο στην εκπνοή έγραψε το τελικό 77-75, με τον Ολυμπιακό να γνωρίζει μια απρόσμενη ήττα, αφού είχε προηγηθεί με διαφορά 21 πόντων (33-54 στο 24′)!

“Ήταν ένα κλειστό ματς. Δεν παίξαμε καλά στο δεύτερο ημίχρονο. Η Βιλερμπάν έβαλε κάποια απίστευτα σουτ στο δεύτερο ημίχρονο, με αποκορύφωμα το τελευταίο του Νουά και χάσαμε”, είπε ο προπονητής του Ολυμπιακού στη flash interview μετά τη λήξη του αγώνα.

Ενώ στη συνέντευξη Τύπου δήλωσε:

“Συγχαρητήρια στη Βιλερμπάν επέμενε να θέλει τη νίκη και έπαιξε με πάθος μέχρι το τέλος. Ήταν τιμωρία για τον τρόπο που παίξαμε στο δεύτερο μέρος. Σταματήσαμε να σκεφτόμαστε πως από την άμυνά μας θα ελέγχουμε το παιχνίδι.

Δώσαμε αρκετά ελεύθερα σουτ και η Βιλερμπάν έβαλε δύσκολα σουτ. Θα έπρεπε να έχουμε τελειώσει το παιχνίδι νωρίτερα. Έπρεπε να ελέγξουμε το παιχνίδι και να το τελειώσουμε νωρίτερα. Κάναμε πολλά λάθη στην προσέγγισή μας στο δεύτερο μέρος και γι αυτό χάσαμε. Συγχαρητήρια στην Βιλερμπάν. Εστιάζουμε στο επόμενο παιχνίδι”.

Από πλευράς του, ο Σάσα Βεζένκοφ είπε για το οδυνηρό φινάλε στο “Αστρομπάλ”:

“Ξέραμε ότι είναι μια δύσκολη έδρα. Κάναμε ένα καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο και ίσως αυτό μας παρέσυρε. Πιστέψαμε και στη συνέχεια πως όλα θα είναι καλά όπως στην αρχή.

Η Βιλερμπάν είναι μια πολύ αθλητική ομάδα. Χάσαμε το μυαλό μας σε άμυνα και επίθεση και χάσαμε το παιχνίδι. Έπρεπε να παραμείνουμε σοβαροί και συγκεντρωμένοι. Όταν πάει στο σουτ το παιχνίδι είναι 50-50. Να δούμε τι κάναμε λάθος, μας πονάει αυτή η ήττα. Θα δούμε τη συνέχεια που είναι πολύ δύσκολη”.

Ο προπονητής των νικητών, Τι Τζέι Πάρκερ, είπε:

“Είχαμε καρδιά και χαρακτήρα, γιατί για να γυρίσεις από το -21 κόντρα σε μια τέτοια ομάδα πρέπει να έχεις και τα δύο και ήταν κάτι που είπα στους παίκτες μου στο ημίχρονο.

Τους είπα ότι πρέπει να χτυπήσουμε εμείς πριν από αυτούς και αυτό κάναμε στο δεύτερο ημίχρονο που ανεβάσαμε την ένταση και πήραμε τη νίκη”.