“Στάση” στη Γαλλία για τον Ολυμπιακό. Η Βιλερμπάν τον αιφνιδίασε στο “Αστρομπάλ” με ένα απίστευτο τέταρτο δεκάλεπτο για το 77-75 στη 14η αγωνιστική της EuroLeague.

Παρότι ο Ολυμπιακός προηγήθηκε ακόμη και με 21 πόντους στο “Αστρομπάλ“, η Βιλερμπάν με ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο (27-14) και τον Αμίν Νουά να αναδεικνύεται σε πρόσωπο του αγώνα με ένα μεγάλο τρίποντο, ήταν εκείνη που εξασφάλισε τη νίκη με 77-75 σε αγώνα της 14ης “στροφής” της Ευρωλίγκας.

Στο 9-5 πλέον η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζωκα, που έχασε την ευκαιρία να αγγίξει την κορυφή, την ώρα που εκείνη του Τι Τζέι Πάρκερ ανέβηκε στο 6-8.

Από 14 πόντους είχαν οι Τζόνας Μάθιους και Τσαρλς Καουντί. Στους 13 σταμάτησε κομβικός Αμίν Νουά αλλά και ο Νάντο Ντε Κολό, ο οποίος κατέγραψε και ιστορικό ρεκόρ!

Με το τρίποντο που πέτυχε στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης ο πολύπειρος Γάλλος γκαρντ έγινε ο τρίτος παίκτης στην ιστορία των ευρωπαϊκών διοργανώσεων με περισσότερους από 4.800 πόντους, πίσω μόνο από τους Βασίλη Σπανούλη και Νίκο Γκάλη.

Από τον Ολυμπιακό, ο Σάσα Βεζένκοφ είχε 16 πόντους. 14 είχε ο Αϊζάια Κάνααν και 13 ο Κώστας Σλούκας (5 ασ.), ενώ 10 είχε ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης.

Σε ένα ακόμα ιδανικό ξεκίνημα ο Ολυμπιακός, μπήκε με το “μαχαίρι στα δόντια” και στο “Αστρομπάλ” και προηγήθηκε με 8-21 στο πρώτο πεντάλεπτο, έχοντας πολλούς πρωταγωνιστές και 10 ασίστ!

Οι Μάθιους και Νουά ανέλαβαν να διορθώσουν την κατάσταση για την ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 19-28.

Με τον ίδιο γρήγορο ρυθμό και χαρακτηριστική ευστοχία, οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν την καλή δουλειά και στη δεύτερη περίοδο. Με πρωταγωνίστη τον Τζόελ Μπολομπόι κι ένα σερί 10-0, οι παίκτες του Μπαρτζώκα βρέθηκαν στο 22-42, 3:30′ πριν το ημίχρονο.

Η Βιλερμπάν απάντησε με ένα δικό της 6-0 αλλα δεν άλλαξε δραματικά την εικόνα του αγώνα με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια στο 31-47.

Στην επανάληψη Παπανικολάου και Κάνααν έφεραν τον Ολυμπιακό στο +21! Έκτοτε το 11-0 των Γάλλων με τον Ντε Κολό μπροστάρη έφερε ξανά τη διαφορά στους 10 (44-54 26′).

Οι Πειραίωτες ξέφυγαν εκ νέου με τον Βεζένκοφ να τους βγάζει από τη δύσκολη θέση και το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 50-61.

Παρά την απόσταση…ασφαλείας, οι γηπεδούχοι πέτυχαν 10 σερί πόντους στην εκκίνηση της τελευταίας περιόδου, βάζοντας… φωτιά στο “Αστρομπάλ” (60-61). Με τον Ολυμπιακό να νιώθει την… ανάσα της Βιλερμπάν πλέον, ο Λαρεντζάκης με ένα τρελό τρίποντο 5:30′ πριν το φινάλε για το 64-68.

Το παιχνίδι πήγαινε μία σου και μία μου στις τελευταίες επιθέσεις με τις δυο ομάδες να βρίσκονται στο 72-73, όταν ο Ντε Κολό με κερδισμένο φάουλ και βολή από ποινή στον πάγκο των “ερυθρόλευκων” έφερε το πρώτο προβάδισμα της γαλλικής ομάδας με 74-73 στο 39!

Ο Λαρεντζάκης ως ήρωας για ακόμα μία αναμέτρηση ευστόχησε στον αιφνιδιασμό, φέρνοντας ξανά τον Ολυμπιακό με 74-75, έχοντας 30″ στο ρολόι για τη λήξη.

Το σύνολο του Μπαρτζώκα στην τελευταία άμυνα και πιο κρίσιμη του παιχνιδιού δε φάνηκε έτοιμος και ο αμαρκάριστος Νουά ευστόχησε στην εκπνοή για το τελικό 77-75, το οποίο ήταν και το νικητήριο σουτ.

Στα 3 δέκατα του δευτερολέπτου που απέμεναν ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να βρει σουτ, φεύγοντας με…άδεια χέρια από το “Αστρομπάλ”.

Τα δεκάλεπτα: 19-28, 31-47, 50-61, 77-75