Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στο ΣΕΦ από την Μπασκόνια με 74-75, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της EuroLeague και μετά τον αγώνα ο Γιώργος Μπαρτζώκας αναφέρθηκε στον τραυματισμό του Νίκολα Μιλουτίνοβ.

Στο κάκιστο δεύτερο δεκάλεπτο των “ερυθρολεύκων”, αλλά και στον σημαντικό τραυματισμό του Νίκολα Μιλουτίνοβ στάθηκε ο προπονητής του Ολυμπιακού, Γιώργος Μπαρτζώκας, μετά την ήττα από την Μπασκόνια.

“Ο Μιλουτίνοβ υπέστη κάταγμα σε δάχτυλο του ποδιού του και έπαιξε με ένεση”, είπε ο κόουτς των “ερυθρολεύκων” για τον Σέρβο σέντερ που αγωνίστηκε μόλις 3 λεπτά λόγω του τραυματισμού του.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Έλληνα τεχνικού στη συνέντευξη Τύπου μετά τον αγώνα:

“Προφανώς είναι μία οδυνηρή ήττα για την ομάδα μας. Όμως, είναι κάτι που δεν μπορούμε να αλλάξουμε. Έπρεπε να είχαμε κάνει τα σωστά πράγματα στο τέλος του αγώνα. Κάναμε δύο λάθη και δεχθήκαμε ένα μπλοκ.

Έπρεπε να πάρουμε καλύτερες αποφάσεις στο σημείο αυτό. Δεν δώσαμε ένα φάουλ, παρότι δεν ήμασταν στο μπόνους και φυσικά το σουτ πάνω σε άμυνα του ΜακΙντάιρ που αποφάσισε το παιχνίδι.

Στην Ευρωλίγκα, αυτό ήταν το δεύτερο ματς στην σειρά που χάσαμε στην τελευταία κατοχή. Πρέπει να σηκώσουμε τα κεφάλια μας, να συνεχίσουμε να παλεύουμε και να μείνουμε μαζί.

Θέλω να πω για τον Νίκολα Μιλουτίνοβ κάτι που δεν ξέρει κανείς. Έσπασε  το δάχτυλό του ποδιού του πριν από τρεις μέρες και έπαιξε με ένεση απόψε. Προφανώς με σπασμένο κόκαλο δεν μπορούσε να παίξει περισσότερο από τρία λεπτά”.

Και συνέχισε:

“Αυτό που κάναμε λάθος ήταν φυσικά το δεύτερο δεκάλεπτο. Στο διάστημα αυτό πήραμε πολλές λάθος αποφάσεις στην επίθεση, προσπαθήσαμε να σκοράρουμε χωρίς αλλάξουμε πάσες. Πέσαμε στην παγίδα της Μπασκόνια, βάλαμε 26 πόντους εύκολα στο πρώτο δεκάλεπτο και πιστέψαμε πως όλοι μπορούσαν να σκοράρουν.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν μία καταστροφή για εμάς. Κακές αποφάσεις στην επίθεση τους έδωσαν τη δυνατότητα να τρέξουν στον αιφνιδιασμό, να πάρουν εύκολα σουτ και να βρουν αυτοπεποίθηση οι σουτέρ τους.

Γυρίσαμε στο κανονικό μας μπάσκετ στο δεύτερο εικοσάλεπτο. Προηγηθήκαμε δύο φορές πριν από το τέλος, αλλά σας είπα πριν τι έκρινε τον αγώνα”.

Ολυμπιακός-Μπασκόνια: Η photo gallery από το ΣΕΦ

Euroleague 2023/24: Πρόγραμμα-αποτελέσματα

Euroleague 2023/24: Βαθμολογία