Ο Γιώργος Μπαρτζώκας στάθηκε στο χαμένο τρίποντο του Τόμας Γουόκαπ, στις πρώτες του δηλώσεις μετά την ήττα με 75-67 από τη Ρεάλ Μαδρίτης

Ο τεχνικός του Ολυμπιακού εστίασε στη φάση που θα έφερνε την ομάδα του μπροστά στο σκορ, με το ρολόι να δείχνει 39′.

“Προσπαθήσαμε. Για 30-35 λεπτά ήμασταν μπροστά στο σκορ. Ήταν φυσιολογικό να επιστρέψει η Ρεάλ και να πιέσει στην άμυνα στα όρια του φάουλ.

Ήταν παιχνίδι του ενός σουτ. Ήμασταν πίσω με 2 και μπορούσαμε να σκοράρουμε. Δεν τα καταφέραμε. Συγχαρητήρια στη Ρεάλ”, ήταν τα λόγια του αμέσως μετά τον αγώνα.

Οι δηλώσεις του κόουτς του Ολυμπιακού στη συνέντευξη Τύπου:

“Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, όπως το περιμέναμε να είναι. Ήταν σημαντικό για εμάς να μπορέσουμε να ελέγξουμε τα συναισθήματά μας μετά το πρώτο ημίχρονο. Γνωρίζαμε ότι η Ρεάλ θα ασκήσει μεγάλη πίεση και ο κόσμος θα προσπαθούσε να τους βοηθήσει να επιστρέψουν στο παιχνίδι.

Τους επιτρέψαμε να πάρουν πολλά ριμπάουντ σε άμυνα και επίθεση και έπρεπε να σουτάρουμε καλύτερα τη μπάλα, παρ’ όλο που κάναμε μόλις έξι λάθη. Για να κερδίσεις μία ομάδα που έχει τον Ταβάρες στη σύνθεσή της, θα πρέπει να έχεις μεγαλύτερο ποσοστό από αυτό που είχαμε εμείς σήμερα.

Πιστεύω ότι τελικά ήταν παιχνίδι του ενός σουτ. Είχαμε την ευκαιρία να περάσουμε μπροστά, δημιουργήσαμε ένα ελεύθερο σουτ. Όμως αστοχήσαμε και τελικά χάσαμε με 8 πόντους.

Μετά τα 13 κρούσματα κορονοϊού τις τελευταίες 20-25 μέρες ήταν σημαντικό για εμάς να είμαστε ανταγωνιστικοί. Χάσαμε την ενέργειά μας στο δεύτερο μέρος, ειδικά στην τέταρτη περιόδου, το οποίο είναι πρόβλημα του κορονοϊού. Μέρα με τη μέρα, προπόνηση με την προπόνηση, θα γινόμαστε καλύτεροι ξανά”.

Ο Σάσα Βεζένκοφ, από την πλευρά του, είπε στην κάμερα της Nova:

“Παίξαμε ένα καλό πρώτο ημίχρονο, ήμασταν σκληροί. Η αστοχία της Ρεάλ μας βοήθησε, χτίσαμε αυτοπεποίηση. Περιμέναμε την αντίδραση της Ρεάλ, αλλά στην 3η περίοδο δεν ήμασταν πνευματικά έτοιμοι και χάσαμε όλες τις μάχες.

Στα τελευταία λεπτά δεν πήραμε καλές επιλογές και χάσαμε ένα κλειστό παιχνίδι. Πρέπει να προβληματιστούμε και να δούμε τι φταίει. Κατά την άποψή μου, ειδικά στην επίθεση. Είναι το 3ο παιχνίδι που μένουμε εκεί γύρω στους 67π.».

Το επιθετικό ριμπάουντ είναι θέληση και διάθεση. Αλλά και η Ρεάλ έχει κορμιά. Χάσαμε κατά κράτος την μάχη των ριμπάουντ. Μπορούσαμε να κάνουμε καλύτερη δουλειά σε αυτόν τον τομέα.

Μαζί χάνουμε, μαζί κερδίζουμε, είμαστε ενωμένοι. Πρέπει γρήγορα να βρούμε τι φταίει. Δεν υπάρχει ομάδα που δεν θέλει να κερδίσει. Πάμε σε ένα παιχνίδι που το βλέπουμε ως must win. Πρέπει να κρατήσουμε τα καλά και να κερδίσουμε την Μπασκόνια”.

Ερωτηθείς τι πρέπει να διορθώσει ο Ολυμπιακός εν όψει Μπασκόνια, απάντησε: “Πρέπει να πάρουμε καλύτερες επιλογές, να παίξουμε πιο γρήγορα και περισσότερο στο τρανζίσιον. Δεν τρέχουμε τόσο το 2022. Πρέπει να βρούμε τι φταίει όλοι μαζί, να δούμε το βίντεο και να διορθωθούμε. Πρέπει βέβαια να παίξουμε και καλύτερη άμυνα”.

Τέλος κλήθηκε να σχολιάσει πόσο εύκολο είναι για τους “ερυθρόλευκους” να “ξεχάσουν” τις διαδοχικές ήττες, δίνοντας την εξής απόκριση: “Εύκολο, δύσκολο, πρέπει να το κάνουμε. Μας προβληματίζουν οι τέσσερις ήττες στη σειρά. Δουλεύουμε καθημερινά. Θέλουμε μια νίκη για να βρούμε την αυτοπεποίθησή μας και να παίξουμε καλύτερα”.

Τα highlights του ματς Ρεάλ Μαδρίτης-Ολυμπιακός (vid)

EuroLeague 2021/22: Πρόγραμμα – Αποτελέσματα

EuroLeague 2021/22: Βαθμολογία