Στη σοβαρότητα της ομάδας του στην άμυνα στο β’ ημίχρονο, αλλά και στις συνολικά 25 ασίστ, στάθηκε ο προπονητής του Ολυμπιακού, Γιώργος Μπαρτζώκας, έπειτα από τη νίκη, 86-68 την Κυριακή, επί του ΠΑΟΚ στο ΣΕΦ.

Αναλυτικά όσα είπε ο Γιώργος Μπαρτζώκας:

«Συγχαρητήρια στην ομάδα μας. Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν αρκετά σοβαροί, κυρίως στην άμυνά μας.

Όταν κυκλοφορήσαμε την μπάλα, δίνοντας 25 ασίστ, πήραμε τη νίκη.

Ο ΠΑΟΚ είναι μια ομάδα που εκτιμώ και έπαιξε πολύ καλά σήμερα, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο.

Σούταραν με πολύ υψηλό ποσοστό στο δίποντο 75%, προϊόν και του ταλέντου τους, αλλά και της χαλαρότητας που δείξαμε, φυσιολογικά ή μη φυσιολογικά δεν ξέρω, θεωρώ μη φυσιολογικά. Χρειάστηκε να προσπαθήσουμε αρκετά στην άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο για να πάρουμε το ματς.

Στο ελληνικό πρωτάθλημα δεν υπάρχει παιχνίδι που μπορείς να είσαι χαλαρός και να μην κινδυνεύεις και ταυτόχρονα, πρέπει να κάνουμε ροτέισον με όλους τους παίκτες.

Το πρόγραμμά μας περιλαμβάνει Τετάρτη, Παρασκευή και Δευτέρα παιχνίδια σημαντικά και το να μοιράσουμε τον χρόνο ήταν κάτι που θέλαμε”.

Δείτε όσα δήλωσε ο Γιώργος Μπαρτζώκας έπειτα από τον αγώνα στην κάμερα της ΕΡΤ:

Από την πλευρά του, ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Άρης Λυκογιάννης, τόνισε:

“Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό.

Του εύχομαι καλή συνέχεια στις υποχρεώσεις του και στην Ελλάδα και στην Ευρώπη.

Έγινε ένα αρκετά ενδιαφέρον παιχνίδι σήμερα και ένας βασικός λόγος για αυτό είναι η καλή εικόνα που είχαμε για 35 λεπτά.

Μείναμε στο πλάνο μας, ήμασταν αρκετά ανταγωνιστικοί.

Ένα πράγμα που με δυσαρεστεί ιδιαίτερα είναι η τελική διαφορά των 18 πόντων γιατί δεν είναι αυτή η εικόνα του παιχνιδιού”.

Οι δηλώσεις του Άρη Λυκογιάννη στην ΕΡΤ, έπειτα από τον αγώνα, όπου εξήγησε ότι από τη δευτέρα, μπαίνει κι ο Βαγγέλης Μάντζαρης στην προετοιμασία της ομάδας για τη συνέχεια: