Στο χαρακτήρα που έδειξε η ομάδα του μετά την ήττα από την Εφές, στάθηκε ο προπονητής του Ολυμπιακού Γιώργος Μπαρτζώκας έπειτα από το 90-73 επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ την Παρασκευή στο ΣΕΦ.

Συγκεκριμένα ο Μπαρτζώκας είπε στη συνέντευξη Τύπου:

“Μετά τη σκληρή ήττα από την Εφές, πριν από δύο μέρες, επιστρέψαμε.

Ήμασταν αποφασιστικοί από το πρώτο λεπτό του αγώνα. Η εμφάνισή μας στο 1ο δεκάλεπτο ληταν πάρα πολύ καλοί σε άμυνα κι επίθεση.

Δώσαμε τον τόνο από το ξεκίνημα ότι μπήκαμε αποφασισμένοι να πάρουμε το ματς. Συγχαρητήρια στους παίκτες αλλά και τον κόσμο. Κάναμε ένα σοβαρό παιχνίδι κι αξίζαμε τη νίκη.

Έχουμε μιλήσει πάρα πολύ αναλυτικά. Μια ομάδα που θέλει να κατακτήσει τίτλους και διακρίσεις, πρέπει να ξέρει πώς να ξοδεύει τα φάουλ της. Και πρέπει να ‘ναι τόσο δυνατά ώστε να μην είναι αντιαθλητικά, αλλά τέτοια, που να γλυτώνει την ομάδα από καταστάσεις.

Δουλεύουμε σε αυτό.

Η άλλη οπτική είναι ότι αυτή η είναι η Ευρωλίγκα.

Σε ερώτηση για τον Ντόρσεϊ και τη σύντομη συνομιλία που είχαν στην 3η περίοδο:

“Του είπα βάλε δύο τρίποντα! (σ.σ. γέλια). Του είπα να αφήσει το παιχνίδι να έρθει πάνω του. Θα βρει ανοικτά σουτ όσο κυκλοφορούσαμε την μπάλα γρήγορα. Να μην πιέζεται να σκοράρει, αυτό του είπα. Έκανε μια πολύ καλή ασίστ στο Φαλ κι έβαλε κι άλλο ένα τρίποντο μετά”.

Για το εντυπωσιακό πρώτο δεκάλεπτο, ο Μπαρτζώκας είπε:

“Αμέσως μετά το χειρότερο δεκάλεπτο (σ.σ. με την Εφές), εμφανίστηκε το καλύτερο. Αυτή είναι η Ευρωλίγκα. Δείχνει όμως και το χαρακτήρα της ομάδας. Θίχτηκε ο εγωισμός μας, ίσως ήμουν κι εγώ σκληρός με τους παίκτες μας στα αποδυτήρια. στο μίτινγκ που κάναμε. Χαίρομαι όταν μια ομάδα δείχνει εγωισμό και παίζει με υπερηφάνεια”.

Για τον ρόλο που έχει ο ΜακΚίσικ, ο Μπαρτζώκας είπε:

Σήμερα έπαιξε καλά, αλλά σε κάποιο άλλο ματς μπορεί να μην παίξει. Του έχω μεγάλη εμπιστοσύνη. Φέτος παίζει λιγότερο, αλλά είναι περισσότερα τα παιχνίδια. Η ομάδα είναι χτισμένη λίγο διαφορετικά.

Όλοι πρέπει να καταλάβουν ότι είναι σημαντικοί για την ομάδα. Κάτι που είπε ο Γουόκαπ και συμφωνώ και το λέω συχνά μέσα στην ομάδα: όποιος παίκτης έχει… μούτρα, δεν μπορεί να παίξει καλά στην Ευρωλίγκα. Αν δεν είσαι χαρούμενος δηλαδή με αυτό που κανείς, θα φανεί στην απόδοση, γιατί είναι συνεχόμενα τα παιχνίδια κι απαιτεί μεγάλη πνευματική συγκέντρωση, αν το πνεύμα σου δεν είναι θετικό επηρεάζει την απόδοσή σου. Του Σακίλ είναι σίγουρο πως είναι θετικό”.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, κατέληξε:

Θα αποφύγω την λογική ότι είμαστε καλοί εντός και κακοί εκτός. Κάποια στιγμή αυτή η θεωρία θα πάει στον βρόντο, όταν θα νικήσουμε εκτός και θα χάσουμε εντός. Η διαφοροποίηση με την προηγούμενη χρονιά είναι ότι ο κόσμος πλέον δίνει ώθηση στον γηπεδούχο, κάτι που δεν ίσχυε πέρσι.

Αν δούμε τις νίκες των εντός έδρας ομάδων, είναι πολύ περισσότερες σε σχέση με πέρσι. Δεν πιστεύει κανείς ότι θα κυριαρχήσουμε στην Ευρωλίγκα, πρέπει να δουλεύουμε σκληρά κάθε βράδι. Οι παίκτες πρέπει να αποδεχθούν τους ρόλους τους και τους χρόνους τους, γιατί αυτή είναι η χρονιά.

Δεν υπάρχει κανένας παίκτης να παίζει 30-32 λεπτά μέσο όρο σε κανένα κλαμπ. Κι εμένα το μυαλό μου σήμερα όταν κρίθηκε το παιχνίδι, πήγε στο επόμενο. Πρέπει σε αυτόν τον λιγότερο χρόνο, οι παίκτες να είναι αποτελεσματικοί”.

Τα highlights του Ολυμπιακός-Μακάμπι Τελ Αβίβ (video)

EuroLeague 2021-22: Βαθμολογία

EuroLeague 2021-22: Πρόγραμμα-Αποτελέσματα