Στην άμυνα της ομάδας του στο δεύτερο ημίχρονο, στάθηκε ο προπονητής του Ολυμπιακού, Γιώργος Μπαρτζώκας έπειτα από τη νίκη με 103-78 επί της ΑΕΚ.

Ο Μπαρτζώκας δήλωσε έπειτα από τον αγώνα της Κυριακής: .

“Μας πήρε είκοσι λεπτά να μπούμε στις απαιτήσεις του παιχνιδιού.

Από τη μία είναι κάτι φυσιολογικό, από την άλλη είναι κάτι που δεν πρέπει να γίνεται. Είχαμε μια μέρα για να προετοιμαστούμε μετά το παιχνίδι με την Μπασκόνια.

Παίξαμε με έναν αξιόμαχο αντίπαλο και μας έβαλε κάποια ερωτηματικά στο πως έπρεπε να παίξουμε σε ένα τελείως διαφορετικό μπάσκετ από αυτό που παίζουμε στην Ευρωλίγκα.

Η ΑΕΚ έλεγξε το παιχνίδι στο πρώτο εικοσάλεπτο και έπαιξε πολύ καλά. Της αξίζουν συγχαρητήρια. Στο δεύτερο ανεβάσαμε την ένταση της άμυνάς μας και πήραμε όλα τα σουτ μετά από κυκλοφορία της μπάλας.

Στο πρώτο ημίχρονο σκεφτόμασταν πολύ. Ήμασταν τόσο μόνοι μας και σκεφτόμασταν ότι σε κάθε φάση πρέπει να σουτάρουμε. Αυτή είναι η παγίδα που μας έβαλε η ΑΕΚ σήμερα.

Όταν, όμως, βρήκαμε ρυθμό από την άμυνά, σκοράραμε στο transition και είχαμε κίνηση, καταλήξαμε να έχουμε 27-28 ασίστ για 8 λάθη και φυσιολογικά σκοράραμε πάνω από 100 πόντους και πήραμε μια τόσο μεγάλη διαφορά. Και πάλι συγχαρητήρια στην ΑΕΚ.

Εμείς τώρα προετοιμαζόμαστε για το παιχνίδι της Παρασκευής με την Ρεάλ Μαδρίτης“.