Μπασκόνια-Ερυθρός Αστέρας

Έπειτα από τέσσερις διαδοχικές ήττες στη EuroLeague, όλες με κάτω τα χέρια, η Μπασκόνια νίκησε 93-74 τον Ερυθρό Αστέρα στην “Μπουέσα Αρίνα”.

Στη μετά-Ιβάνοβιτς εποχή, με τον Νέβεν Σπάχια στον πάγκο, η βασκική ομάδα έπιασε σπουδαία απόδοση.

Έκανε τη διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 30-10, ενώ συνολικά στο πρώτο ημίχρονο έβαλε 55 πόντους έναντι 32.

Ο Ερυθρός Αστέρας έριξε τη διαφορά στην τρίτη περίοδο, δεδομένου ότι περιόρισε στους 13 πόντους την Μπασκόνια, όμως δεν κατάφερε να αποτρέψει το ρεκόρ 4-6 εκατέρωθεν.

Ο Στίβεν Ίνοκ με 23 πόντους (10/12δ., 3/3β.) και 11 ριμπάουντ, ήταν ο κορυφαίος του παρκέ.

Ο Ρόκας Γκιεντράιτις τον ακολούθησε με 21 πόντους (5/8τρ.), ενώ ο Σιμόνε Φοντέκιο προσέθεσε 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Στον αντίποδα, ο Νίκολα Ιβάνοβιτς σημείωσε 21 πόντους και έδωσε 7 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 55-32, 68-53, 93-74.