Πραγματοποιώντας μεγαλειώση εμφάνιση η Ζαλγκίρις Κάουνας πέρασε σαν… σίφουνας (99-82) από τη Βιτόρια διαλύοντας την Μπασκόνια με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπρέιντι Μάνεκ!

Οι Λιθουανοί έχουν πλέον απολογισμό 3-1 μετά το πέρασμα από την Βιτόρια, ενώ οι Βάσκοι έχουν 3 ήττες σε τέσσερα παιχνίδια. Μάλιστα, παρότι ο Μονέκε ήταν συγκλονιστικός με 32 πόντους και 9 ριμπάουντ αποχώρησαν με σκυμμένο το κεφάλι.

Ο Μπρέιντι Μάνεκ ήταν ο ηγέτης της Ζαλγκίρις καθώς πέτυχε double-double με 17 πόντους (0/2 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 2/3 βολές) και 14 ριμπάουντ σε 28 λεπτά που έμεινε στο παρκέ. Εξαιρετικός και ο Ρόλαντ Σμιτς με 21 πόντους (3/4 τρίποντα) και 8 ριμπάουντ.

Για τους Βάσκους ο Τσίμα Μονέκε ήταν συγκινητικός, έχοντας 32 πόντους (7/11 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 6/9 βολές), 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 τάπες σε 27.30 λεπτά συμμετοχής. Στους 26 πόντους έμεινε ο Μάρκους Χάουαρντ, ο οποίος είχε όμως 6/13 σουτ από την περιφέρεια.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης οι Λιθουανοί ήταν εντυπωσιακοί (14-22 στο 10’) και δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στη Μπασκόνια που φάνηκε να αιφνιδιάζεται.

Ο Μάνεκ και ο Σμιτς αποτέλεσαν τα σημεία αναφοράς επιθετικά των Λιθουανών, απέναντι στον εντυπωσιακό Μονέκε που δεν είχε μεγάλη βοήθεια από τους συμπαίκτες του.

Στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πλησίασαν (39-46 στο 20’), αλλά στο δεύτερο μέρος φάνηκε να καταρρέουν. Η διαφορά «εκτοξεύτηκε» στο +13 (61-74 στο 30’) και παρά την προσπάθεια του Μονέκε, η αστοχία του Χάουαρντ (είχε 6/13 σουτ) έπαιξε καταλυτικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα και την διεύρυνση της διαφοράς και της άνετης νίκης των Λιθουανών, που δείχνουν χαρακτήρα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παστούσιακ, Κοβάλσκι, Πιρ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-22, 39-46, 61-74, 82-99.