Σε έναν αγώνα -θρίλερ το βράδι της Πέμπτης στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός νίκησε με 98-94 την Παρτιζάν Βελιγραδίου στην παράταση, στην 4η αγωνιστική της EuroLeague, με πρωταγωνιστή τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη!

Ο Έλληνας γκαρντ πέτυχε 12 πόντους στην τελευταία περίοδο βοηθώντας την  ομάδα του να γυρίσει από το -14 (53-67) και στο επιπλέον πεντάλεπτο έβαλε το πιο κρίσιμο ζευγάρι βολών για να σφραγίσει τη δεύτερη νίκη της ομάδας του στη διοργάνωση.

Πλάι του, ο Νίκολα Μιλουτίνοβ με 16 πόντους, ο Πίτερς με 15 αλλά κι ο Γουόκαπ με 11, 7 εκ των οποίων στο τελευταίο δεκάλεπτο και την παράταση:

Ο Ολυμπιακός έπαιξε χωρίς τους τραυματίες Ίγκνας Μπραζντέικις, Λουκ Σίκμα, Σακίλ ΜακΚίσικ, ενώ η Παρτιζάν δεν είχε τον Ματέους Πονίτκα.

H εξέλιξη του αγώνα:

Με την ώθηση του κοινού του που γέμισε το ΣΕΦ ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε αποφασιστικός στο παρκέ. Η ομαδική δουλειά σε όλα τα κομμάτια έμοιαζε να βάζει το “τρένο στις ράγες” αλλά ήταν από την αρχή, το ριμπάουντ, που έκανε τη διαφορά.

Πρώτα με τα επιθετικά, έπειτα από τα αμυντικά που μάζευαν οι παίκτες της ελληνικής ομάδας, την έδωσαν περισσότερες κατοχές κι ευκαιρίες και για αυτό άρχισε από νωρίς να ηγείται.

Ο Πίτερς πέτυχε 8 πόντους στην πρώτη περίοδο κι ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +7, 28-21, έχοντας φορτώσει ήδη με δύο φάουλ, Σμάιλαγκιτς και Καμίνσκι.

Κι έπαιξε το ρόλο του αυτό, διότι είναι δεδομένη η αδυναμία της Παρτιζάν στη θέση του σέντερ, είναι δεδομένη κι η αδυναμία της φέτος, τουλάχιστον έως τώρα, στο ριμπάουντ κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι “ερυθρόλευκοι”.

Στη β΄περίοδο άρχισε να κάνει απόσβεση των “αμαρτιών” του Μιλάνου, ο Κάνααν, που με οκτώ προσωπικούς πόντους έβαλε τον Ολυμπιακό για τα καλά μπροστά.

Μάλιστα προηγήθηκε και με 12 πόντους διαφοράς, 43-31 στα μισά του δεκαλέπτου για να κλείσει το ημίχρονο στο 49-43, με δράστη της μείωσης του σκορ, κυρίως τον ΛεΝτέι, πρώτο σκόρερ της ομάδας του Ομπράντοβιτς στο ημίχρονο, με 12 πόντους, συν τις βοήθειες των Άντζουσιτς-Ντοζίερ.

Ο Άλεν Σμάιλαγκιτς έβαλε σε άλλη βάση τον αγώνα με τη δράση του στα πρώτα 4,5 λεπτά της Γ΄περιόδου, όπου πέτυχε 11 πόντους!

Ο Ολυμπιακός δεν είχε απάντηση στην άμυνα, από τις διψήφιες διαφορές του πρώτου μέρους, βρέθηκε να χάνει με 51-54 στο σημείο που ο Σμάιλαγκιτς χρεώθηκε με άλλα δύο φάουλ, έφτασε στα 4 και πήγε στον πάγκο εκνευρισμένος!

Όμως οι Σέρβοι είχαν αποκτήσει ρυθμό και ένα λεπτό αργότερα διεύρυναν το προβάδισμά τους στους 8 πόντους με τα καλάθια των Άντζουσιτς και Πάντερ για το 59-51!

Σε έξι λεπτά αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο δηλαδή, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς είχε κάνει επιμέρους σκορ 16-2!

Σκορ που στα 2,5 επόμενα λεπτά είχε γίνει 24-4, με την ομάδα του Μπαρτζώκα να έχει πάθει black out στην επίθεση και να το πληρώνει και στην άμυνά της.

Ήταν εμφανές ότι οι απουσίες την πλήγωναν πλέον για τα καλά καθώς σε βάθος αγώνα, όλες οι ομάδες θέλουν τις επιπλέον λύσεις ενός γεμάτου πάγκου και στις δύο πλευρές του γηπέδου, που δεν είχε ο Ολυμπιακός.

Η Παρτιζάν έφτασε στο +14, 67-53, πριν τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο 69-59, με μοναδικούς σκόρερ των Πειραιωτών σε αυτό το κομμάτι του αγώνα τους Πίτερς (7π.)-Μιλουτίνοβ (3π.).

allstarbasket.,gr

Ο Ολυμπιακός άντλησε δυνάμεις στην τέταρτη περίοδο μετά από ένα πολύ κακό τρίτο δεκάλεπτο, έδειξε να βρίσκει σφυγμό και δεν άφησε να του φύγει το παιχνίδι.

Ο Λαρεντζάκης προσπάθησε να γίνει παράγοντας του αγώνα, ο Παπανικολάου έκανε το κάτι παραπάνω, κι ο Ολυμπιακός επέστρεψε στους 2 πόντους, 73-75 και με 4:14 για το τέλος του αγώνα.

Ήταν μια περίοδος όπου πρωταγωνιστούσαν Λαρεντζάκης, απλό πλευράς γηπεδούχων, Πάντερ, από εκείνη των φιλοξενούμενων.

Ο Λαρεντζάκης ισοφάρισε 79-79 με 3/3 βολές, στα 2:06, ακολούθησε το τρίποντο του Σμάιλαγκιτς για το 79-82, αλλά ο Έλληνας γκαρντ το’χε πάρει πάνω του! Με 2/2 βολές ακόμα έκανε το 83-82 στα 17” -αφού είχαν προηγηθεί 2/2 του Παπανικολάου- ακολούθησαν άλλες 2/2για το 85-82, αλλά στην τελευταία επίθεση, στα 5,8 δεύτερα, η Παρτιζάν βρήκε ελεύθερο τρίποντο με τον Νάναλι για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, με 85-85.

Σε ένα σκοινί που ακροβατούσαν οι δύο ομάδες ο Ολυμπιακός ήταν πιο αποτελεσματικός στο επιπλέον πεντάλεπτο και υπερασπίστηκε το ελάχιστο προβάδισμά του αφού δεν λάθεψε σε καμία κρίσιμη από τις βολές που έγιναν στο τέλος.

Μιλουτίνοβ, Λαρεντζάκης και στο τέλος ο Γουόκαπ ήταν άψογοι και κράτησαν το ροζ φύλλο αγώνα στα χέρια της ελληνικής ομάδας!

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 49-43, 59-69, 85-85 (κ.α.) 98-94 (παρ.)

Ολυμπιακός-Παρτιζάν: Τα photo clicks από το ΣΕΦ (gallery)

Ολυμπιακός-Παρτιζάν: Στο ΣΕΦ ο Ζάρκο Πάσπαλι (pic)

Ολυμπιακός: Χωρίς Μπραζντέικις και Σίκμα με Παρτιζάν!

Euroleague 2023/24: Πρόγραμμα-αποτελέσματα

Euroleague 2023/24: Βαθμολογία