Σπουδαία εκτός έδρας νίκη, πέτυχε την Κυριακή στη Νάξο ο Πανελευσινιακός, με 74-73 επί του ΑΠΑΣ Τα Φανάρια στην παράταση, για την 5η αγωνιστική του 1ου ομίλου της National League 1.

Ο Στάθης ήταν αυτός που ευστόχησε για το 64-64 με 50’’ για τη λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα, ενώ στη συνέχεια πήρε και ένα καθοριστικό ριμπάουντ για να οδηγηθεί ο αγώνας στο επιπλέον πεντάλεπτο.

Εκεί έδωσε και το προβάδισμα στους γηπεδούχους (65-64), με τους φιλοξενούμενους να απαντούν με τρίποντο του Μακρή με ταμπλό για το 69-72 με 36’’ για τη λήξη.

Ο Στάθης μείωσε από τη γραμμή (71-72 στα 27’’). Το πέμπτο φάουλ του Λάκοφ οδήγησε τον Παπαφλωράτο στη γραμμή για το 71-74 με 17’’ για το τέλος της παράτασης και τον Πανελευσινιακό να παίρνει τη νίκη με το τελικό 73-74.

Διαιτητές: Αναστασίου, Λεβεντάκος, Καψιώχας

Δεκάλεπτα: 24-20, 39-36, 49-53, 64-64 (κ.α.), 73-74 (παρ.)

ΑΠΑΣ Νάξου Τα Φανάρια (Ρουμελιώτης): Τσρνιτς 5, Γκαβασιάδης 11, Λάκοβ 15 (1), Στάθης 20 (1), Νεόφυτος 4 (1), Χαρούνι 11 (1), Παρασκευόπουλος 7, Κρανιάς, Στεργίου

Πανελευσινιακός (Βούλγαρης): Ντακούλιας 13 (2), Μακρής 20 (1), Νίκου 9 (3), Σταμέλος 10 (1), Παπαφλωράτος 8, Μόρφος 6, Κρασάκης 1, Ρεκουνιώτης 7, Μανιάς, Κατσανεβάκης, Μανωλάτος

National League 1: Πρόγραμμα, αποτελέσματα, βαθμολογία – 1ος Όμιλος

National League 1: Πρόγραμμα, αποτελέσματα, βαθμολογία – 2ος Όμιλος

National League 1: Πρόγραμμα, αποτελέσματα, βαθμολογία – 3ος Όμιλος

National League 1:  Τα ρόστερ των ομάδων