Ο Παναθλητικός πήρε το πρώτο ντέρμπι της ημέρας στην τελική φάση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Νεανίδων, καθώς νίκησε με 58-55 τις Εσπερίδες, στο Ηράκλειο Κρήτης.

Απέκτησε έτσι σαφές προβάδισμα για την πρώτη θέση του ομίλου του, από τον οποίο προκρίνονται δύο ομάδες στα ημιτελικά.

Οι Εσπερίδες προηγήθηκαν με 33-22 στο πρώτο ημίχρονο, όμως η ομάδα των Συκεών ανέκαμψε στην τρίτη περίοδο με 24 πόντους σε ένα δεκάλεπτο, μετά τους 22 σε όλο το πρώτο 20άλεπτο.

Η Στολίγκα μείωσε με τρίποντο 55-57 στο τέλος, είχε ένα ακόμα τρίποντο στα 6” για το προσπέρασμα των Εσπερίδων, όμως αστόχησε και με 1/2 βολές από τη Σοφία Σταματάκη ο Παναθλητικός “σφράγισε” τη νίκη.

Η Σταματάκη είχε 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 blocks για τις νικήτριες, ενώ πρώτη σκόρερ ήταν η Βασιλείου με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ. Άλλους 10 πόντους πέτυχε η Παντώτη με ένα πολύ σημαντικό τρίποντο στο τέλος, ενώ η Χωλοπούλου είχε 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6 πόντους, 2 κλεψίματα.

Για τις Εσπερίδες η Στολίγκα πέτυχε 16 πόντους και είχε 6 ασίστ, η Μαρ Σεγκούρα 14 πόντους, η Τσουρντού 13 πόντους-9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-10, 33-22, 43-46, 55-58