Με πολυφωνία στην επίθεση και πιο μυαλωμένο παιχνίδι η Μπασκόνια νίκησε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στη Βιτόρια με 92-82 το βράδι της Πέμπτης σε μια επικράτηση μες διπλό κέρδος.

Διότι κάλυψε τη διαφορά την ήττα της στο Βελιγράδι με 89-81 στη 15η αγωνιστική της EuroLeague και πλέον υπερισχύει στην ισοβαθμία που είναι ενεργή από το βράδι της Πέμπτης, αφού και οι δύο ομάδες έχουν 13-12 ρεκόρ.

Μάρκους Χάουαρντ (26π., οι 20 στο Α’ μέρος, ενώ στο 2ο υπέστη ελαφρύ διάστρεμμα), Τσίμα Μονέκε, Μάικ Κότσαρ (10π., 9 ριμπ.), Βάνια Μαρίνκοβιτς (14π..) και ο Νίκος Ρογκαβόπουλος (13π., όλοι στο β’ μέρος στη 2η καλύτερη φετινή του επίεδοση) που άρχισε πρώτη φορά φέτος στην πεντάδα της Μπασκόνια ήταν κορυφαίοι των νικητών.

Ο Γουέιντ Μπάλντγουιν πέτυχε 25 πόντους, του 19 στο Α’ μέρος, και στο φινάλε κινήθηκε απειλητικά κατά διαιτητή, ζητώντας φάουλ στην τελευταία επίθεση της Μακάμπι, για να τον προλάβει ο Κόλσον, πριν κάνει κάτι από το οποίο δεν θα είχε επιστροφή στα γήπεδα!

Με τον Γουέιντ Μπόλντγουιν “ζεστό”, η Μακάμπι πήρε τα ηνία στο φινάλε της Α’ περιόδου κι έκλεισε το δεκάλεπτο στο 26-20, με 12 πόντους του Αμερικανού της γκαρντ.

Στον Μπόλντγουιν απάντησε ο Μάρκους Χάουαρντ που πέτυχε 18 πόντους στο Β’ δεκάλεπτο για την Μπασκόνια κι έφτασε στους 20 το ημίχρονο, έναν παραπάνω από τον γκαρντ της Μακάμπι που ‘χε 19 στο ημίχρονο.

Η Μπασκόνια σούταρε μεν όπως συνηθίζει από μακριά, αλλά είχε στο πλάνο της να χτυπά και στη ρακέτα με τον Μονέκε και τον Κότσαρ. Από την άλλη η ομάδα του Κάτας έμοιαζε μονοδιάστατη, σπάνια πατούσε στο ζωγραφιστό και κυρίως, δεν μπορούσε να προστατέψει το δικό της.

Ο… διαγωνισμός σκορ του πρώτο 20άλεπτου τελείωσε με 54-47, με την ομάδα του Ιβάνοβιτς να ‘χει 17/21 δίποντα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Βάσκοι άρχισαν με 8-0 με δύο σερί τρίποντα του Νίκου Ρογκαβόπουλου, που ήταν άποντος στο ημίχρονο, αλλά πέτυχε 8 πόντους σε αυτήν την περίοδο.

Για οκτώ λεπτά σε αυτό το δεκάλεπτο η Μπασκόνια έκανε “πάρτι” στην “Μπουέσα Αρένα” κι έφτασε έως τους 19 πόντους, 73-54.

Λίγα λεπτά αφέλειας, έδωσαν την ευκαιρία στη Μακάμπι να κάνει 9-0 και να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο -10, 73-63.

Έφτασε και στους 8, 75-67, αλλά ο Ρογκαβόπουλος με τον Μαρίνκοβιτς επανέφεραν την τάξη. Ο Έλληνας γκαρντ πρόσθεσε άλλους 5 πόντους στη συγκομιδή του για να πάρει πάλι διαφορά η Μπασκόνια, 81-67.

Η διαφορά έφτασε στους 18, 92-74 αλλά αντί για ένα ανέμελο φινάλε, οι γηπεδούχοι αγχώθηκαν.

Η Μακάμπι έκανε 8-0, με έξι σερί πόντους του Μπόλντγουιν και μείωσε στους 10, 92-82 στα 43” και πλέον προλάβαινε να “σώσει” το +8 του Α’ γύρου.

Μάλιστα είχε και την τελευταία επίθεση, ο Μπόλντγουιν έκανε δύο απόπειρες με τον Μονέκε “κολλημένο” πάνω του, κι η αλήθεια είναι ότι ο παίκτης της Μπασκόνια, φάνηκε να του κάνει, όχι, ένα, αλλά δύο φάουλ.

Κανένα δεν σφυρίχτηκε και ο Μπόλντγουιν κινήθηκε κατά του διαιτητή βάσης, για να τον συγκρατήσει ο Κόλσον, σε μια ενέργεια που κατά πάσα πιθανότητα θα του στοιχίσει τιμωρία από τη EuroLeague.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 54-47, 73-63, 92-82.