Λαύριο-Απόλλωνας

Θετικό πρόσημο είχε το ντεμπούτο του Γιώργου Λιμνιάτη στον πάγκο του Λαυρίου, αφού η ομάδα του επικράτησε 74-68 του Απόλλωνα Πάτρας και έκανε σημαντικό βήμα παραμονής.

Δεύτερη σερί νίκη για τον σύλλογο της Λαυρεωτικής που ανέβηκε στο 4-12, ένατη διαδοχική ήττα για εκείνη του Νίκου Βετούλα που υποχώρησε στο 3-14.

Το μόνο θετικό για τους Αχαιούς είναι το γεγονός ότι υπερτερούν σε περίπτωση ισοβαθμίας με το Λαύριο, καθώς στο ματς του α’ γύρου είχαν επικρατήσει με +17.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Σίριλ Λάντζεβαϊν (18π.-6ρ.), πλουραλιστής ο Αρ Τζέι Κόουλ (13π.-7ρ.-5ασ.), σπουδαίος ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο ο Σάβιον Φλαγκ (10π.-15ρ.-6ασ.), χρησιμότατος ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης (8π.-6ρ.).

Στον αντίποδα, ο Αλόνζο Βερτζ ήταν συγκινητικός με 26 πόντους-6 ασίστ, ο Νικ Γκρίφιν είχε 12 πόντους και οι Γιώργος Μπόγρης-Παναγιώτης Φιλιππάκος βοήθησαν στους αιθέρες (7 και 6 ριμπάουντ αντίστοιχα).

Το Λαύριο είχε 55% στο δίποντο, 33% στο τρίποντο και 70% στις βολές, ενώ ο Απόλλωνας 56% στο δίποντο, μόλις 16% στο τρίποντο και ευστόχησε στις 11 από τις 12 βολές που εκτέλεσε.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (44-29) και ήταν πιο δημιουργικοί (22-17 ασίστ).

Οι φιλοξενούμενοι υπερίσχυσαν στα κλεψίματα (14-7) και υπέπεσαν σε λιγότερα λάθη (13-20), όμως, δεν έφυγαν νικητές από το Λαύριο.

Να τονιστεί ότι πριν από το τζάμπολ κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των θυμάτων του σιδηροδρομικού δυστυχήματος των Τεμπών.

Χωρίς λύσεις στην επίθεση κύλησαν τα πρώτα 3,5 λεπτά για το Λαύριο, ενώ ο Απόλλωνας ήταν πιο ψύχραιμος στις πρώτες προσπάθειες.

Σταδιακά, οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν στο αμυντικό σκέλος, ώσπου στα 20” πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου, ο Σάβιον Φλαγκ τούς έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα (13-12).

Πάντως, το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Απόλλωνα σε θέση οδηγού, χάρη σε τρίποντο του Σαράντη Μαστρογιαννόπουλου στα 3”.

Έστω και στις λεπτομέρειες, η δεύτερη περίοδος ανήκε στο Λαύριο. Εκνευρισμός παρατηρήθηκε στις τάξεις των φιλοξενούμενων, όπως μαρτυρά και η τεχνική ποινή που δόθηκε στον Νίκο Βετούλα (αποβλήθηκε και μέλος της διοίκησης). Παράλληλα, ο Ιμπραΐμ Σιλά υπέπεσε νωρίς-νωρίς σε 3ο φάουλ.

Η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη πήρε πολλά από τον πάγκο (Σίριλ Λάντζεβαϊν, Θοδωρής Ζάρας, Ιωσήφ Κολοβέρος), τη στιγμή που οι Έι Τζέι Ντέιβις, Νικ Γκρίφιν και Ζώης Καράμπελας ολοκλήρωναν χωρίς πόντο το πρώτο ημίχρονο.

Μέχρι την τρίτη περίοδο, εκτός από απόλυτο αφεντικό στους αιθέρες, ο Φλαγκ ήταν μπροστάρης των γηπεδούχων και στο σκοράρισμα, καθώς ο Ρέμι Μάρτιν δεν έπαιξε λόγω τραυματισμού (σ.σ. χτύπησε στο φιλικό με το Περιστέρι) και ο Αρ Τζέι Κόουλ έπλεε σε ρηχά νερά.

Σταδιακά, όμως, ο Κόουλ αφυπνίστηκε. Παράλληλα, ο Λάντζεβαϊν ανέβασε ρυθμούς. Το Λαύριο πέτυχε επιμέρους 11-2 και βρέθηκε στο +13, ώσπου ο Απόλλωνας αντέδρασε και ψαλίδισε τη διαφορά.

Να σημειωθεί ότι με το σκορ στο 58-48, ο Νίκος Βετούλας δέχθηκε δεύτερη τεχνική ποινή και αποβλήθηκε.

Οι γηπεδούχοι είχαν το μομέντουμ στην τέταρτη περίοδο, παίρνοντας προβάδισμα 9 πόντων. Σύντομα, όμως, συγκεκριμένα σε διάστημα λιγότερο των τριών λεπτών, οι φιλοξενούμενοι έκαναν σερί 10-0 και προσπέρασαν με τρίποντο του Βερτζ (67-68). Το ματς μετατράπηκε σε θρίλερ.

Αμέσως μετά ο Νικολαΐδης απάντησε με τρίποντο ψυχολογίας. Ο Απόλλωνας δεν βρήκε λύσεις στην επίθεση και στα 34” ο Λάντζεβαϊν σημείωσε ένα καθοριστικό λέι απ, διαμορφώνοντας το 72-68. Κατόπιν, ο Καράμπελας αστόχησε σε τρίποντο, αλλά ο Νικολαΐδης είχε 0/2 βολές στα 23”, κάτι που κράτησε στο κόλπο τους παίκτες του Βετούλα.

Η ψυχραιμία, όμως, είχε χαθεί στους κόλπους των φιλοξενούμενων, οι οποίοι δεν σκόραραν στα τελευταία 03:55, με αποτέλεσμα το Λαύριο να πάρει μία σημαντικότατη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 34-31, 60-52, 74-68