Φενέρμπαχτσε

Στην Κωνσταντινούπολη η Φενέρμπαχτσε πήρε μία σχετικά εύκολη νίκη επί της Ζαλγκίρις Κάουνας με 78-61, για τη 18η αγωνιστική της Euroleague.

Η Φενέρμπαχτσε μπήκε κάπως νωθρά στο ξεκίνημα του αγώνα και στα πρώτα τρία λεπτά σημείωσε τρία λάθη και έδωσε τη δυνατότητα στη Ζαλγκίρις να μπει μπροστά στο σκορ (5-4).

Ωστόσο, η συνέχεια ανήκε στην ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, η οποία πήρε τα πάνω της και βρέθηκε στο +8 (19-11) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο πήρε το όπλο του ο Κώστας Σλούκας, ο οποίος τελείωσε το ημίχρονο με 14 πόντους (5/6 διπ., 4/4 βολές) και 3 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλύτεροι από τους αντιπάλους τους και φρόντισαν να τους δείξουν ότι είναι εκείνοι τα αφεντικά του αγώνα. Η Φενέρ έφτασε τη διαφορά ακόμα και στο +18 (39-21), αλλά η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έκλεισε σε σημαντικό βαθμό την ψαλίδα, καθώς τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με τη διαφορά στους 14 (43-29).

Στην έναρξη του δεύτερου μισού του αγώνα η Φενέρμπαχτσε κατάφερε να διατηρήσει την υπέρ της διαφορά στους 13 πόντους, χωρίς να δυσκολευτεί.

Με αιχμή του δόρατος της τον Γιαν Βέσελι (13 πόντοι, 10 ριμπάουντ) δεν επέτρεψε στη Ζαλγκίρις να την πλησιάσει σημαντικά και έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +13 (57-44).

Βέβαια, το παιχνίδι δεν είχε τελειώσει και η Ζαλγκίρις Κάουνας, τρέχοντας ένα σερί 6-0 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου μείωσε στους 7 (57-50), αλλά η Φενέρμπαχτσε μέσω της πολύ καλής της άμυνας ανέβασε εκ νέου τη διαφορά στο +12 (62-50) με τρίποντο του Μελίχ Μαχμούτογλου.

Ο Μελίχ Μαχμούτογλου συνέχισε να βρίσκεται σε ένα εξαιρετικό βράδυ (12 πόντους, 3/3 διπ., 2/2 τριπ.) και ανέβασε εκ νέου τη διαφορά σε επίπεδα… ασφαλείας. (71-55).

Τελικά η Φενέρμπαχτσε πήρε μία σχετικά εύκολη νίκη με 78-61, επί της Ζαλγκίρις Κάουνας και άφησε πίσω της την ήττα από τη Χίμκι.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς βελτίωσε το ρεκόρ της σε 16-2, ενώ από την άλλη η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους υποχώρησε στο 7-11.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 43-29, 57-44, 78-61