Το θρίλερ του Μεντιολάνουμ Φόρουμ στο Μιλάνο το έκρινε τελικά ο Μάικ Τζέιμς που με 3/3 βολές στα 3 δεύτερα χάρισε τη νίκη στην Αρμάνι με 81-80 επί της Χίμκι Μόσχας που γνώρισε την 4η ήττα της σε ισάριθμα ματς!

Ο Μάικ Τζέιμς πέτυχε 25 πόντους κι άρχισε την απόσβεση των χρημάτων που δαπάνησαν οι Μιλανέζοι για να τον ντύσουν στα χρώματά τους. Βέβαια οφείλει κι ένα ευχαριστώ στον ήρωα, αλλά και μοιραίο της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα, Τζόρνταν Μίκι που του έκανε το φάουλ στο σουτ για τρεις πόντους με 3 δεύτερα για το τέλος!

Ο Μίκι που έκανε το ματς της ζωής του κι από τους 9 πόντους μέσο όρο τελείωσε με 26 (με 12/15 σουτ).

Η Χίμκι είχε ευκαιρίες νίκης, δύο τρίποντες βόμβες του γερόλυκου Σεργκέι Μόνια (για το 74-73 στα 2′) και το 78-80 στα 24” έμοιαζαν με “μαχαιριά” για τους Ιταλούς, ωστόσο ήλθε η φάση με το φάουλ που τελείωσε το παιχνίδι.

Στα 3 τελευταία δεύτερα ο Σβεντ αστόχησε, ο Μόνια έκανε από κάτω το φόλοου αλλά ούτε αυτός βρήκε στόχο για να πανηγυρίσουν οι Ιταλοί την πρώτη εντός έδρας νίκη τους.

Ο Τζόρνταν Μίκι ήταν… όλη η Χίμκι αλλά στο τέλος έκανε το φάουλ που δεν έπρεπε!

Η Αρμάνι προηγήθηκε με 23-20 στην πρώτη περίοδο μην έχοντας μακρινό σουτ (0/4) αλλά την ίδια ώρα κι η Χίμκι Μόσχας δεν είχε παιχνίδι κοντά στο καλάθι κι είναι ενδεικτικό πως είχε όλους κι όλους 4 πόντους από δίποντα (2/7) στο ίδιο διάστημα.

Κάτι που άλλαξε εντυπωσιακά στη δεύτερη περίοδο όταν ο Τζόρνταν Μίκι ήρθε από τον πάγκο για να πετύχει 14 από τους 25 πόντους της ομάδας του στη β’ περίοδο με 7/8 προσπάθειες! Ο Σβεντ με τον Ντι Μποστ κρατούσαν το ρυθμό, δεν έπαιρναν βεβιασμένες προσπάθειες κι έτσι η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πήρε το προβάδισμα κι έκλεισε το ημίχρονο στο +6, 45-39.

Η Αρμάνι βρήκε ρυθμό στην τρίτη περίοδο και κυρίως με τα τρίποντά της, με τον Ντάιρις Μπέρτανς να βάζει 3/3 σε αυτό το διάστημα! Προσπέρασε με 59-57 με τρίποντο του Μάικ Τζέιμς και ξέφυγε 64-57 με ένα σερί 8-0 στα 2:20 για το 30′.

Ο Αλεξέι Σβεντ έκανε νταμπλ νταμπλ με 19 πόντους και 10 ασίστ αν κι ήταν τραγικός έξω από τα 6.75μ. (1/10!)

Ο Αρτούρας Γκουντάιτις με 13 πόντους κι άλλα τόσα ριμπάουντ, 5 εκ των οποίων επιθετικά πρόσφερε περισσότερο από οποιονδήποτε άλλο συμπαίκτη του Μάικ Τζέιμς.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 39-45, 66-62

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Πιανιτζιάνι): Ντελα Βάλε, Τζέιμς 25 (5/8 διπ., 2/9 τριπ., 9/11 βολές, 8 ασίστ, Μίτσοβ 6, Γκουντάιτις 13, Μπέρτανς 16 (4/9 τριπ.), Φοντέκιο, Ταρζέφσκι 6, Κουζμίνσκας 9 (1), Τσιντσιαρίνι 2, Μπερνς, Μπρουκς 4, Τζέρελς.

ΧΙΜΚΙ ΜΟΣΧΑΣ (Μπαρτζώκας): Σβεντ 19 (4/9 δίποντα, 1/10 τρίποντα, 8/10 βολές, 10 ασίστ), Μποστ 14 (4/7 τριπ.), Κρόκερ 3 (1), Βιάλτσεφ, Ζάιτσεφ, Μάρκοβιτς 4 (1), Μόνια 6 (2), Γκιλ, Γκουμπάνοφ 2, Τζένκινς 5 (1), Τόμας 1,  Μίκεϊ 26 (12/15 δίποντα, 0/1  τρίποντο, 2/2 βολές, 5-2 ριμπάουντ).

Δείτε εδώ  τα highlights της αναμέτρησης!