Με 20 δεύτερα για το τέλος ο Προμηθέας Πάτρας προηγείται με 88-86 επί του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ κι έχει την κατοχή! Ο Πράδερ πασάρει λανθασμένα στον Φαγέ, ο Σπανούλης κλέβει κι ο Κώστας Παπανικολάου με τρίποντο “αφοπλίζει” την “βόμβα” που ήταν έτοιμοι να πυροδοτήσουν στα play offs οι Πατρινοί!

Το θρίλερ βέβαια δεν τελείωσε στο τρίποντο του Παπανικολάου. Είχε και συνέχεια! Διπλή μάλιστα. Ο Πράδερ κάνει την πρώτη προσπάθεια για λέι απ, ο Φαγέ παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ και μέσα στο χαμό δεν σουτάρει ποτέ και ζητάει φάουλ!

Η σκηνή που ακολουθεί είναι συγκλονιστική: Ο Φαγέ ξεσπά σε κλάματα ενώ οι συμπαίκτες του μένουν αποσβολωμένοι στο παρκέ, αφού αντιλαμβάνονται την τεράστια ευκαιρία που έχασαν για μια ιστορική νίκη, σε μια χρονιά που ο Προμηθέας έχει κάνει απανωτές υπερβάσεις!

Κι όλα αυτά δύο ημέρες έπειτα από το 108-71 του Ολυμπιακού στον πρώτο αγώνα, στοιχείο το οποίο δείχνει την ιδιαίτερη ποιότητα αυτής της ομάδας, η οποία ήξερε και διαχειρίστηκε σωστά τη συντριβή της Πέμπτης.

Ο Ολυμπιακός εμφάνισε πάλι τα σημάδια της… Κύμης. Προηγήθηκε 60-38 πριν συμπληρωθεί ένα λεπτό αγώνα στην τρίτη περίοδο, κι έκτοτε αναλώθηκε σε σωρεία λαθών, βεβιασμένων επιλογών και κακών επιστροφών. Ο Πράδερ πέτυχε 22 πόντους, ο Φαγέ 17 κι ο Χολ 15, για να μαζέψει ο Προμηθέας Πάτρας την εις βάρος του διαφορά.

Και μετά πάτησε το γκάζι για να μετατρέψει το 76-67 του Ολυμπιακού σε 76-82 με λιγότερα από τέσσερα λεπτά για τη λήξη! Ο Σπανούλης πέτυχε 4 συνεχόμενους πόντους, ο Γουίλτζερ ισοφάρισε 86-86, πριν ο Πράδερ κάνει το 86-88 στα 31” για να ακολουθήσει το θρίλερ!

Ο Ολυμπιακός πλέον προηγείται με 2-0 νίκες και η σειρά μεταφέρεται στην Πάτρα. Ο τρίτος αγώνας θα γίνει την Τρίτη στις 8.30μ.μ.