Μπασκόνια

Η Μπασκόνια κατάφερε να πάρει μία πολύ σημαντική νίκη, στη Μόσχα, απέναντι στη Χίμκι με 85-77, το βράδυ της Πέμπτης (27/12) για τη 15η αγωνιστική της Euroleague.

Για ακόμα ένα παιχνίδι η Χίμκι κατέβηκε στο παρκέ χωρίς δύο βασικούς της παίκτες, τον Αλεξέι Σβεντ και τον Άντονι Γκιλ, οι οποίοι δεν έχουν ξεπεράσει ακόμα τα προβλήματα τραυματισμών που έχουν.

Με την έναρξη του παιχνιδιού οι Βάσκοι μπήκαν πολύ δυνατά και έδειξαν από τα πρώτα λεπτά ότι έχουν ταξιδέψει στη Ρωσία μόνο για τη νίκη. Μέσω της εξαιρετικής της άμυνας, η Μπασκόνια προηγήθηκε, νωρίς με 9 πόντους (15-6).

Η Χίμκι αντέδρασε και μείωσε αρχικά στους 2 (17-15), αλλά με τον Σέιβον Σιλντς να κάνει ένα εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο (13 πόντοι στο πρώτο δεκάλεπτο), η Μπασκόνια έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +8 (27-19).

Στη συνέχεια η Μαπσκόνια απέδωσε ακόμα καλύτερο μπάσκετ για το μεγαλύτερο μέρος της δεύτερης περιόδου και ανέβασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, το +15 (36-21). Από αυτό σημείο και μετά η Χίμκι έκανε ένα επιμέρους 15-7 και έστειλε τη διαφορά κάτω από τους 10.

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τους φιλοξενούμενους στο +7 (43-36) με τη Χίμκι να βγάζει αντίδραση στα τελευταία λεπτά της δεύτερης περιόδου.

Με την έναρξη του δεύτερου μισού του αγώνα και με το σκορ στο +9 για την Μπασκόνια (45-36) ο Τόρνικε Σενγκέλια, έσπασε το ταμπλό σε προσπάθειά του για κάρφωμα και έτσι το παιχνίδι καθυστέρησε να ξεκινήσει μέχρι να αλλάξει η μπασκέτα και να καθαριστεί το παρκέ από τα θραύσματα.

Έτσι οι παίκτες των δύο ομάδων πραγματοποίησαν το ζέσταμά τους στην ίδια μπασκέτα μέχρι να αποκατασταθεί το πρόβλημα με τη σπασμένη.

Απ’ ότι φαίνεται η διακοπή έκανε καλό στους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, καθώς κατάφεραν να ισοφαρίσουν (48-48, 51-51) και στη συνέχεια προηγήθηκαν με 2 (54-52). Η τρίτη περίοδος έληξε με buzzer του Σεργκέι Μόνια, δίνοντας στη Χίμκι το προβάδισμα με έναν πόντο στη λήξη της τρίτης περιόδου (58-57).

Ωστόσο, η Μπασκόνια έδειξε την ανάλογη σοβαρότητα στην τελευταία περίοδο και αφού πέρασε μπροστά στο σκορ κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά κοντά στους 10 πόντους. Η Χίμκι, παρά την εξαιρετική εμφάνιση του Τζόρνταν Μίκι (19 πόντοι), δεν μπόρεσε να μειώσει τόσο, ώστε να διεκδικήσει με αξιώσεις το ροζ φύλλο αγώνα.

Τελικά η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς πήρε ένα σημαντικό “διπλό” με 85-77, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 7-8. Από την άλλη η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα υποχώρησε εκ νέου στο 5-10.

Τα δεκάλεπτα: 19-27, 36-43, 58-57, 77-85

ΧΙΜΚΙ (Μπαρτζώκας): Μποστ 8 (2), Κρόκερ 3 (1), Βιάλτσεφ, Γκριν 5 (1), Ζάιτσεφ 1, Μάρκοβιτς 14 (2), Μόνια 6 (2), Γκουμπανόβ, Ζούμπκοβ 3 (1), Τζένκινς 13 (2), Τόμας 5, Μίκι 19 (1).

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Περάσοβιτς): Πενάβα, Βιλντόζα 10 (2), Γκονζάλες, Φόιτμαν 14 (2), Χουέρτας 5, Τζάνινγκ 12 (2), Ντιόπ 1, Πουαριέ 6, Σίλντς 15 (2/2 διπ., 3/3 τριπ., 2/2 βολ.), Σενγκέλια 8, Χίλιαρντ 14 (1).