Στοπ στο σερί επτά νικών των Μιλγουόκι Μπακς έβαλαν τα Χριστούγεννα οι Νιου Γιορκ Νικς οι οποίοι τους νίκησαν με 129-122 στο MSG με ρεσιτάλ του Τζέιλεν Μπράνσον.

Ήταν η πρώτη ήττα των Μπακς από τη Νέα Υόρκη, μετά από εννέα σερί νίκες στους μεταξύ τους αγώνες, εκτός από τη διακοπή του σερί τους, 7-0, που ήταν το μεγαλύτερο ενεργό στο ΝΒΑ.

Στις αιτίες της,  ήταν ο Τζέιλεν Μπράνσον, η πολυφωνία των Νικς αλλά και η αμυντική αδυναμία της ομάδας του Έιντριαν Γκρίφιν τόσο στην προστασία της ρακέτας της, όσο και στο transition παιχνίδι.

72-50 ήταν οι πόντοι στο ζωγραφιστό για την ομάδα του Τίμποντο και 23-12 στον αιφνιδιασμό.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο το πάλεψε, μετά από τους 9 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο, πέτυχε 23 στο δεύτερο, 17 εκ των οποίων στο τρίτο δωδεκάλεπτο.

Ο Greek Freak είχε απολογισμό 12/22 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/9 βολές, 13 ριμπάουντ (8-5), 6 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 blocks.

Το ζήτημα όμως ήταν η άμυνα του Μιλγουόκι. Πρώτα την εξέθεσε ο εξαιρετικός Τζέιλεν Μπράνσον με 38 πόντους (20 στο πρώτο ημίχρονο) με 15/28 σουτ, 7/9 βολές, ενώ άλλοι τρεις Νικς είχαν 20+ πόντους:

Πρώτα ο Ιμάνουελ Κουίκλι με 20, 11 εκ των οποίων σερί στην 4η περίοδο με 4/4 σουτ, 24 ο Ραντλ και 21 ο Μπάρετ!

Οι Μπακς βρέθηκαν στο -16 με 5 λεπτά για το τέλος, 119-103 στη μεγαλύτερη διαφορά ενός αγώνα στον οποίο ακολουθούσαν στο σκορ από το 4ο λεπτό.

Μείωσαν στο 124-118 με τον Πόρτις στα 90 δεύτερα, όμως τα επόμενα τρίποντά τους δεν βρήκαν στόχο.

Το ρεκόρ τους πλέον, έπεσε στο 22-8.

Ο Ντέιμιαν Λίλαρντ πέτυχε 32 πόντους με 4/13 τρίποντα και 24 είχε ο Κρις Μίντλετον.

Tα δωδεκάλεπτα: 36-27, 62-51, 98-87, 129-122