Ο Ολυμπιακός επέστρεψε από το -15 απέναντι στην Μπαρτσελόνα στο sold out ΣΕΦ, όμως κατέρρευσε στο τέλος και γνώρισε την ήττα με 68-77, στη 2η αγωνιστική της EuroLeague.

Αυτός ήταν ο πρώτος εντός έδρας αγώνας για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα την αγωνιστική περίοδο 2023-24, όμως οι Καταλανοί τελείωσαν με ένα επιμέρους 18-2 το παιχνίδι και έκαναν το 2/2.

Θυμίζουμε ότι και οι δύο ομάδες είχαν νικήσει στην πρεμιέρα της διοργάνωσης. Ο Ολυμπιακός λύγισε τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ στην παράταση (78-88) και η Μπαρτσελόνα νίκησε εύκολα εντός έδρας την Εφές (91-74).

Χωρίς τρείς τραυματίες παίκτες (Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος, Λουκ Σίκμα, Σακίλ ΜακΚίσικ), με τον Ίγκνας Μπραζντέικις να κάνει το ντεμπούτο με τη φανέλα του Ολυμπιακού και τον Μουστάφα Φαλ να επιστρέφει στη δράση, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν άντεξε στο φινάλε.

Πρώτοι σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν οι Γουόκαπ (14π.), Πίτερς (11π.) και Μιλουτίνοβ (10π.).

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Λαπροβίτολα (17π., 7ασ.), ενώ πολύ καλοί ήταν και οι Αμπρίνες (16π.), Γιοκουμπάιτις (10π.).

Ο Ολυμπιακός είχε 7/25 τρίποντα και η Μπαρτσελόνα 15/26!

Για τον Ολυμπιακό ακολουθεί ο εντός έδρας αγώνας με την ΑΕΚ για την Basket League (15/10, 17:15), ενώ στην πρώτη “διαβολοβδομάδα” της EuroLeague θα παίξει με την Αρμάνι στο Μιλάνο (17/10, 21:45) και με την Παρτιζάν στο ΣΕΦ (19/10, 21:15).

Η Μπαρτσελόνα μπήκε πολύ καλύτερα στον αγώνα και προηγήθηκε με 11-23 (9′), αφού ο Ολυμπιακός έκανε πολλά λάθη (5) και ήταν άστοχος από την περιφέρεια (1/5 τρίποντα). Τουλάχιστον οι “ερυθρόλευκοι” ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο με ένα σερί 5-0 για το 16-23.

Οι Καταλανοί ξεκίνησαν τη δεύτερη περίοδο με τέσσερα εύστοχα τρίποντα (20-35 στο 14′), φτάνοντας τα 7/10! Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός “έσφιξε” την άμυνά του, βρήκε επιθετικές λύσεις, έκανε ένα επιμέρους 14-5 και πήγε στα αποδυτήρια με ένα… διαχειρίσιμο -6 (34-40).

Με το μομέντουμ του αγώνα να έχει αλλάξει χέρια και τον Κάνααν να είναι τρομερός σε άμυνα και επίθεση, ο Ολυμπιακός πήρε το πρώτο του προβάδισμα (44-42 στο 24′).

Μετά το τάιμ άουτ του Γκριμάου, η Μπαρτσελόνα έκανε ένα σερί 0-8 (44-50), όμως ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα με ένα δικό του 10-0 (54-50). Νέο σερί 0-6 της Μπάρτσα και το συναρπαστικό τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 54-56.

Με πρωταγωνιστή τον Γουόκαπ και παίζοντας εξαιρετική άμυνα, ο Ολυμπιακός έκανε ένα επιμέρους 12-3 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου (66-59 στο 36′), όμως η Μπάρτσα με ένα σερί 0-14 πήρε ξανά τα ηνία της αναμέτρησης (66-73) και έφτασε στη νίκη, αφού οι “ερυθρόλευκοι” κουράστηκαν και κατέρρευσαν στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 34-40, 54-56, 68-77.