Με δύο νίκες… σε τρεις παρατάσεις φεύγει από την Ελλάδα η Ρεάλ Μαδρίτης, αφού μετά από τον Παναθηναϊκό στα δύο επιπλέον πεντάλεπτα, νίκησε και τον Ολυμπιακό στο έξτρα πεντάλεπτο με 86-82 στο ΣΕΦ το βράδυ της Παρασκευής (18/12).

Ο Ολυμπιακός κράτησε χαμηλά την παραγωγικότητα της Ρεάλ, όμως υστέρησε στην παράταση, έκανε δύο λάθη σε καθοριστικά σημεία στα τελευταία δευτερόλεπτα και για πρώτη φορά, συμπλήρωσε δύο ήττες σε “διαβολοεβδομάδα” της Euroleague και μάλιστα και τις δύο μέσα στο ΣΕΦ!

Ο Κώστας Σλούκας έστειλε τον αγώνα στην παράταση με δύο βολές για το 69-69 της κανονικής διάρκειας κι όταν βρέθηκε στο -5, 71-76, επέστρεψε για το 77-76 από ωραία συνεργασία των Σλούκα-Μάρτιν.

Όμως στο τέλος Σλούκας και Μάρτιν μπερδεύτηκαν, έχασαν την κατοχή στα 14 δευτερόλεπτα για τη λήξη της παράτασης και με ένα ακόμα ζευγάρι βολών του Λαπροβίτολα η Ρεάλ πήρε τη νίκη κι έφτασε στο 10-5.

Ο δε Ολυμπιακός, έμεινε στο 7-7.

Ο Χασάν Μάρτιν και ο Σακίλ ΜακΚίσικ πέτυχαν από 18 πόντους για τον Ολυμπιακό που είχε την τρίτη περίοδο ως το καλύτερο κομμάτι του παιχνιδιού, με κλειδί τον Βασίλη Σπανούλη, κυρίως οργανωτικά.

Ήταν το διάστημα που η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έβγαλε, όχι τόσο ενέργεια, όσο τη δημιουργία για να προβληματίσει μια κουρασμένη πνευματικά Ρεάλ.

Ο Ολυμπιακός πέτυχε 21 πόντους σε αυτήν την περίοδο, πολλούς αν αναλογιστούμε την εικόνα ενός σκληρού και κλειστού αγώνα με χαμηλή παραγωγικότητα εκατέρωθεν.

Όμως στην τελευταία περίοδο δεν ήταν αποτελεσματικός στην άμυνα που τον κράτησε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και βρέθηκε στο -6, 63-69, πριν ισοφαρίσει για το 69-69.

Στην παράταση μίλησε ο Λαπροβίτολα (19π.) από τη γραμμή των βολών (4/4 στα 12” τελευταία) που κράτησε το προβάδισμα της Ρεάλ κι ενώ στα 14 ο Σλούκας με τον Μάρτιν πέταξαν στα σκουπίδια την τελευταία προσπάθεια του Ολυμπιακού με το σκορ στο 81-82!

Τα δεκάλεπτα: 12-12, 30-31, 51-49, 69-69 (κ.α.) 82-86 (παρ.)