Ο Ολυμπιακός νίκησε με 75-72 τη Ζαλγκίρις Κάουνας την Παρασκευή στην πρεμιέρα του τουρνουά “Νεόφυτος Χανδριώτης” στη Λευκωσία.

Στον πρώτο αγώνα του στη φετινή προετοιμασία, υπό κανονικές συνθήκες αγώνα και παρά τις απουσίες του, ο Ολυμπιακός έδειξε χαρακτήρα, τόσο μέσω της άμυνάς του στη διάρκεια του αγώνα, όσο και χάρη στην αποτελεσματικότητά του στα 60 τελευταία δευτερόλεπτα που έκριναν τον αγώνα.

Με 5-0 στο φινάλε, πήρε τη φιλική νίκη, στον πρώτο του αγώνα στην Κύπρο, ενώ το Σάββατο, θα παίξει με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ.

O Ολυμπιακός έπαιξε χωρίς τον Σακίλ ΜακΚίσικ και τον Μουστάφα Φαλ, αν κι ο Γάλλος σέντερ αναμένεται να παίξει αύριο με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Οπότε κι ο προπονητής των “ερυθρόλευκων” δοκίμασε και σχήματα που έμοιαζαν κάποιες φορές αδόκιμα, ή αλλιώς, δύσκολα θα τα δούμε όταν αρχίσουν τα επίσημα.

Κορυφαίοι της ελληνικής ομάδας ήταν ο Άλεκ Πίτερς και ο Νίκολα Μιλουτίνοβ.

Με τη συνδρομή των φίλων του στις εξέδρες του “Τάσσος Παπαδόπουλος-Ελευθερία” στη Λευκωσία, ο Ολυμπιακός είχε ένταση στο παιχνίδι του, είχε ενέργεια που σε αυτήν την εποχή είναι πιο δύσκολο να φανεί στην επίθεση.

Ο Άλεκ Πίτερς είχε 7 από τους 14 πόντους του Ολυμπιακού στην πρώτη περίοδο, μαζί με 5 ριμπάουντ.

Δείτε το πρώτο καλάθι του Ολυμπιακού, από συνεργασία του Κάνααν με τον Μιλουτίνοβ:

Η Ζαλγκίρις έφυγε με 7 πόντους στην έναρξη της β΄περιόδου, 14-21 όμως ο Ολυμπιακός απάντησε με 8-0 για να προσπεράσει με 22-21, με αιχμή αυτήν τη φορά τον Λουκ Σίκμα.

Πλάι του κι ο Κώστας Παπανικολάου που ήταν ο πρώτος σκόρερ πλέον, με 7 πόντους.

Δείτε τα plays του Ολυμπιακού με Λούντζη-Σίκμα στη Β’ περίοδο, με τα τελειώματα του Αμερικανού:

Έχοντας βελτιώσει την αμυντική του λειτουργία, ο Ολυμπιακός συντήρησε το μικρό προβάδισμα και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο +4, 34-30.

Οι ομάδες ανέβασαν ρυθμό στην τρίτη περίοδο, βρίσκονταν καλύτερα στην επίθεση κι ο Ολυμπιακός, σαν από τα προσεχώς, έπαιξε πιο πολύ με τον Νίκολα Μιλουτίνοβ, που όσο περνά ο καιρός, θα αποκτά ολοένα και πιο σημαντικό ρόλο.

Ο Σέρβος σέντερ έφτασε στο double double μέχρι τα 30 λεπτά αγώνα, με 11 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ, με την ομάδα του να διατηρεί το μικρό προβάδισμα. Αυτό που μείωσε στο ελάχιστο (55-54) στη λήξη με το buzzer beater του ο Ναζ Μήτρου-Λονγκ!

Δείτε μια πάσα του Παπανικολάου στον Άλεκ Πίτερς στη Γ’ περίοδο:

Βαθιά πλέον στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, με τον Μπαρτζώκα να επαναφέρει τον Μιλουτίνοβ για τα τέσσερα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Από πάσα του Σέρβου, ο Λαρεντζάκης “έσπασε” με τρίποντο την ισοπαλία για το 70-67 στα 3:22 για το φινάλε.

Oι Λιθουανοί προσπέρασαν όμως, 72-70 αλλά στο τελευταίο λεπτό ο Ολυμπιακός τα έκανε όλα σωστά. Πρώτα ο Πίτερς στο transition έκανε το 73-72 με λέι απ και μετά ο Γουίλιαμς- Γκος είχε 2/2 βολές για το 75-72 στα 13” κι ενώ μεσολάβησε άστοχο τρίποντο του Ουλανόβας.

Στην τελευταία επίθεση των Λιθουανών ο Έβανς έχασε υπό ασφυκτική πίεση το τρίποντο, οι παίκτες της Ζαλγκίρις, πήραν το επιθετικό ριμπάουντ για νέο άστοχο σουτ του Μήτρου-Λονγκ και το ριμπάουντ του Μιλουτίνοβ “σφράγισε” τη νίκη της ελληνικής ομάδας.

Δείτε τις καθοριστικές φάσεις στο τέλος του αγώνα:

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 34-30, 55-54, 75-72

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 3, Κάναν 4, Παπανικολάου 9 (1), Πίτερς 19 (3)  Μιλουτίνοβ 11, Λούντζης 4, Λαρεντζάκης 12 (3), Σίκμα 8, Τανούλης, Γουίλιαμς-Γκος 5 (1).

H στατιστική των δύο ομάδων με ένα κλικ:

Tα highlights του αγώνα ΕΔΩ

Το πρόγραμμα του Σαββάτου στο “Νεόφυτος Χανδριώτης”

16:45 Ερυθρός Αστέρας-Ζαλγκίρις Κάουνας (COSMOTE SPORT 4HD)

19:00 Ολυμπιακός-Μακάμπι Τελ Αβίβ (COSMOTE SPORT 4HD)

Oι φωτογραφίες του αγώνα:

Η Μακάμπι 112-109 τον Ερυθρό Αστέρα στο τρομερό παιχνίδι για το “N. Χανδριώτης” (pics)

Ολυμπιακός-Ζαλγκίρις: Η συνάντηση στην Κύπρο πριν από τον αποψινό αγώνα (pics)