Η άμυνα έβαλε τις βάσεις και η επίθεση του Περιστερίου bwin οδήγησε στην επιβλητική νίκη (75-52) επί της Σάσαρι στη Σαρδηνία στο πρώτο από τα δυο φιλικά που θα πραγματοποιηθούν επί ιταλικού εδάφους.

Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη ήταν κυριαρχικοί από το πρώτο 10λεπτο (12-25 στο 10’) πιέζοντας στην άμυνα και σημειώνοντας εύκολα καλάθια στο ανοικτό γήπεδο. Μάλιστα, ανέβασαν τη διαφορά στους 16 πόντους (16-32 στο 14’) με καλάθι του Τζο Ράγκλαντ.

Η χαλάρωση αμυντικά επέτρεψε στους Ιταλούς να πλησιάσουν στο σουτ (35-38 στο 20’) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Περιστέρι bwin που είχε ισορροπία στο σκοράρισμα ξέφυγε ξανά (45-55 στο 30’) και με τους Χαντς, Ράγκλαντ και Κασελάκη άνοιξε το σκορ (45-62 στο 33’) και μετέτρεψε τα τελευταία λεπτά σε τυπική διαδικασία.

Το δεύτερο φιλικό των δυο ομάδων θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή (24/9, 21:00).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-25, 35-38, 45-55, 52-75.

ΣΑΣΑΡΙ (Μπουλέρι): Καπελέτι 2, Κάρτα, Πεζάνο, Τρέιερ 5, Κρούσλιν 5 (1), Βαν Έικ 7(1), Ουιτάκερ 7, Ρασπίνο 3(1),  Τζεντίλε 5, Γκόμπαλντ 18.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ bwin (Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 8 (1/3 τριπ.), Ράγκλαντ 12 (2/2 τριπ.), Ντάνγκουμπιτς, Ξανθόπουλος, Χάντς 11, Πουλιανίτης 7 (1/5 τριπ.), Κασελάκης 11 (1/4 τριπ.), Ρένφρο 6, Γουίλιαμς 10, Τόμπσον 4, Χουγκάζ 6, Ζούγρης.