Λάνγκφορντ

Με αρκετή όρεξη και σε πολύ καλή επιθετική βραδιά, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ νίκησε τον ΠΑΟΚ με 93-83 στην Πυλαία κι έφτασε στο 8-0 στην Betshop Basket League.

Δύο 24ωρα αφότου τρόμαξε να νικήσει την Νταρουσάφακα στη Euroleague, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έδειξε σοβαρότητα, ωριμότητα κι εκμεταλλεύτηκε τις διαφορές που έχει με τον ΠΑΟΚ. Έβαλε τις βάσεις από το πρώτο ημίχρονο με το +17 και όταν ο ΠΑΟΚ άρχισε να απειλεί, μίλησε ο Κιθ Λάνγκφορντ που πέτυχε 16 από τους 21 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο!

Με έμφαση στην άμυνα, ο Παναθηναϊκός περιόρισε τη δράση του ΠΑΟΚ και ειδικά του Φιλ Γκος και μόνο ο Αντώνης Κόνιαρης σκόραρε τους επτά πρώτους πόντους των γηπεδούχων, που βρέθηκαν από νωρίς να ακολουθούν στο σκορ.

Ο Νικ Καλάθης είχε προλάβει να έχει 5 ασίστ στην πρώτη περίοδο όπου ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 19-11 παρά το γεγονός ότι είχε 1/6 τρίποντα. Τα επιθετικά ριμπάουντ και τα λάθη του έδωσαν πέντε παραπάνω επιθέσεις στα πρώτα δέκα λεπτά, αριθμός τεράστιος για την “οικονομία” ενός αγώνα!

Στη β’ περίοδο ήρθαν και τα τρίποντα για την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, που αντέδρασε με 4/4 όταν ο ΠΑΟΚ μείωσε με τον Αθηναίου στο 19-22 με 6:30 για το ημίχρονο.

Κατά σειρά, Λεκαβίτσιους, Λάνγκφορντ και ο Λοτζέσκι (2) πέτυχαν 4 συνεχόμενα τρίποντα και ο Τόμας με καλάθι από κάτω, συμπλήρωσε ένα σερί 14-0 για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ που προηγήθηκε με 36-19.

Η διαφορά δεν άλλαξε στο ημίχρονο (48-31)  με τους φιλοξενούμενους να έχουν 6/8 τρίποντα στη β’ περίοδο και 15 ασίστ και τον ΠΑΟΚ να έχει μόλις 33% στα δίποντα (6/18).

O ΠΑΟΚ ήταν πιο δημιουργικός στο δεύτερο ημίχρονο, άρχισε την τρίτη περίοδο με περισσότερη όρεξη και πολύ καλύτερες επιλογές στην επίθεση.

Έτσι βρήκε σκορ πιο εύκολα, σε αντίθεση με το πρώτο μισό, είχε σκορ και μέσα από τη ρακέτα (5/5 δίποντα) με τον Μορέιρα, αλλά και από την περίμετρο, όπου παρέμεινε “ζεστός” ο Χάτσερ (9π. σε αυτή την περίοδο) κι έτσι κατόρθωσε να μειώσει ακόμα και στους 12 (54-66) περίπου 1:30 πριν από την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου (56-69).

Ο Παναθηναϊκός δεν συνέχισε να σουτάρει καλά από μακριά (1/5 στη Γ’ περίοδο) κι έτσι ο ΠΑΟΚ άρχισε να έχει κι άλλες βλέψεις, ρίχνοντας τη διαφορά στην τελευταία περίοδο.

Πρώτα στους εννέα πόντους, 69-78 και λίγο αργότερα στους επτά, 73-80, με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Γκάρετ από δύο συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ.

Μόνο όταν ο Κιθ Λάνγκφορντ άρχισε να παίρνει προσπάθειες και να δημιουργεί (για τον Καλάθη) αλλά και να σκοράρει, ο Παναθηναϊκός αισθάνθηκε ασφαλής φτάνοντας στο 90-79 για το τελευταίο δίλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 31-48, 56-69, 83-93

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Τζόουνς 8 (2), Μορέιρα 10, Χρυσικόπουλος 11, Σχίζας, Κόνιαρης 7 (1), Αθηναίου 3 (1), Τσόχλας, Ζάρας, Χάτσερ 22 (2), Γκάρετ 10 (5/5 διπ., 8 ριμπ.), Γκος 12 (2), Τέπιτς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πασκουάλ): Τόμας 14, Λάνγκφορντ 21 (3/5 διπ., 3/3 τριπ., 6/6 βολές, 5 ασίστ, 4 ριμπάουντ), Παπαγιάννης, Λάσμε 8, Παππάς 5 (1),  Γκιστ 7, Βουγιούκας, Λοτζέσκι 11 (3), Λεκαβίτσιους 9 (3/3 τριπ.) , Καλάθης 12 (1 τριπ. (9 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Αντετοκούνμπο 3, Μήτογλου 3.