Κάιλ Γκάι

Ο Παναθηναϊκός ανακοίνωσε την απόκτηση του Κάιλ Γκάι και η COSMOTE TV δημοσίευσε ένα βίντεο με την κορυφαία του παράσταση την περασμένη σεζόν.

Ο Αμερικανός σουτέρ είχε… κλέψει την παράσταση στα playoffs της Liga Endesa, καθώς στις 6 Ιουνίου είχε οδηγήσει την Μπανταλόνα σε εκτός έδρας νίκη, 93-83 επί της Ρεάλ στη Μαδρίτη, στον πρώτο ημιτελικό των playoffs!

Ο Γκάι που είχε εκτελέσει στον Α’ γύρο των playoffs τη 2η Μπασκόνια, έκανε το θαύμα του και στο WiZink Center για την 7η στην κανονική περίοδο Μπανταλόνα, μολονότι άρχισε το παιχνίδι με 0/5 σουτ κι έβαλε το πρώτο στη λήξη του ημιχρόνου!

Στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχε 24 πόντους με 7/10 τρίποντα, τελείωσε τον αγώνα με 30 πόντους, 8/13 τρίποντα και η Μπανταλόνα έκανε το break!

Ο 26χρονος Αμερικανός γκαρντ είχε μέσο όρο 11,5 πόντους στην κανονική περίοδο της Liga Endesa, αλλά εκτόξευσε τους αριθμούς του στα playoffs, όπου είχε μέσο όρο 19,8 πόντους με 45,3% στα τρίποντα!

Δείτε τα απίθανα catch & shoot καλάθια του Κάιλ Γκάι που ”ξέρανε” την Πρωταθλήτρια Ευρώπης μέσα στη Μαδρίτη: