Τον τίτλο του πρωταθλητή Γερμανίας κατέκτησε η Ουλμ κερδίζοντας (74-70) την Βόννη με αντεπίθεση στην τελευταία περίοδο και με 3-1 νίκες, κατέκτησε το τρόπαιο!

Η Ουλμ που βρίσκονταν στην 7η θέση στα playoffs έφτασε μέχρι τους τελικούς και στέφθηκε πρωταθλήτρια μετά την εντυπωσιακή ανατροπή στην τελευταία περίοδο. Τ,

ο πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο (21-23 στο 10’ και 43—41 στο 20’), όμως, στην επανάληψη η Βόννη ξέφυγε στο σκορ (51-59 στο 30’) δείχνοντας ικανή για να κάνει το 2-2 στη σειρά.

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο, η Ουλμ «έτρεξε» ένα εντυπωσιακό σερί 18-0 στα πρώτα 7 λεπτά και πέτυχε την ανατροπή και τη νίκη.

Αν και φαινόταν πως η Βόννη θα έπαιρνε την νίκη και θα έκανε το 2-2, ένα εκπληκτικό σερί των γηπεδούχων 18-0, στα πρώτα 7 λεπτά της τελευταίας περιόδου έφερε τα πάνω κάτω και έδωσε το προβάδισμα και τον τίτλο στην Ουλμ.

Κορυφαίοι σε απόδοση για τους νικητές ήταν οι Ντος Σάντος (25π.), Πολ (15π.) και Καμπόκλο (11π.) ενώ για τη Βόννη ο Σορτς είχε 19 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 43-41, 51-59, 74-70.