Την κατάκτηση του Διηπειρωτικού Κυπέλλου θα διεκδικήσει στον μεγάλο τελικό της Κυριακής (17/02, 23:00) η ΑΕΚ, η οποία την Παρασκευή νίκησε την Σαν Λορέντζο από την Αργεντινή με 86-64 στον ημιτελικό του Final 4 του Ρίο Ντε Τζανέιρο!

Η κάτοχος του Basketball Champions League, ΑΕΚ, ήταν πολύ καλύτερη από την Πρωταθλήτρια Λατινικής Αμερικής του 2018, και με εξαίρεση την τρίτη περίοδο το επιβεβαίωσε σε όλα τα κομμάτια του παρκέ!

Η αιχμή της ΑΕΚ από την αρχή του αγώνα ήταν η άμυνά της. Από εκεί άντλησε ενέργεια και κυρίως αυτοπεποίθηση βάζοντας τις βάσεις για την κυριαρχία της στο παρκέ της Καριόκα Αρένα του Ρίο Ντε Τζανέιρο.
Αν και χρειάστηκε λίγο χρόνο για να βρει ρυθμό, μετέτρεψε το εις βάρος της 12-9 σε 18-13 στην πρώτη περίοδο και έπειτα λύθηκε! Με πολύ σωστές επιλογές στην επίθεση, καλή κυκλοφορία και σοβαρότητα σε κάθε ενέργεια, ήταν επιβλητική.
Προηγήθηκε 32-19 έπειτα από τέσσερα λεπτά στη δεύτερη περίοδο και 40-19 μετά από 16:29 αγώνα!
Οι Αργεντινοί δεν είχαν βάλει ακόμα τρίποντο, ψάχνονταν, κι έδειχναν να έχουν αποδεχτεί την απόλυτη ανωτερότητα της ελληνικής ομάδας.
Η ΑΕΚ έκλεισε το πρώτο μέρος του αγώνα με 19 πόντους διαφοράς, 45-26, έχοντας 7/15 τρίποντα, έναντι 1/9 της Σαν Λορέντζο, που είχε πρώτο σκόρερ τον Τακερ με 6 πόντους, την ώρα που πέντε παίκτες της ΑΕΚ είχαν ίδιο ή μεγαλύτερο αριθμό πόντων!
Η τρίτη περίοδος ήταν μια κακή παρένθεση για την ΑΕΚ που αμυντικά υστέρησε, και δέχτηκε περισσότερους πόντους (28) από ότι σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Η αφύπνιση του Θίοντορ με τρία τρίποντα κατά κύριο λόγο, προσέφερε στην ΑΕΚ σκορ και κάλυψε την αμυντική της απόδοση. Η Σαν Λορέντζο μείωσε στους 14 (54-68) και μόλις άριχσε η τελευταία περίοδος στους 12, 56-68.
Αυτό το καμπανάκι όμως χτύπησε ηχηρά στα αυτιά των παικτών της ΑΕΚ.
Στην τελευταία περίοδο έπαιξαν όπως στο πρώτο μέρος, μυαλωμένα, παθιασμένα στην άμυνα και η διαφορά ποιότητας μεταξύ των δύο ομάδων έγινε πάλι εμφανής στο παρκέ.
Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι αποκατέστησε… την τάξη, έφυγε πάλι με 20 πόντους και υπό το τραγούδι των φίλων της που βρέθηκαν στο Ρίο, πανηγύρισε την πρόκρισή της στον τελικό της Κυριακής!
Εκεί που θα επιδιώξει να γίνει Βασίλισσα των δύο ηπείρων αντιμετωπίζοντας τον νικητή του Φλάμένγκο-Όστιν Σπερς που θα άρχιζε στη 1:00 μετά τα μεσάνυχτα.
Τα δεκάλεπτα: 13-18, 26-45, 54-68, 64-86
Σαν Λορέντζο (Γκαρσία): Κλεμέντε 2, Σιμς 1, Μάτα 8 (1), Αγκίρε 7, Άντονι 14, Τάκερ 17 (2), Φιελερούπ 6, Βιλντόζα, Καλφάνι 7, Μεγίνς 2.
ΑΕΚ (Μπάνκι):Τσαλμπούρης 2, Λαρεντζάκης 8 (1), Μωραΐτης 3 (1), Γιαννόπουλος 3 (1), Χάντερ 9, Τζέιμς 15 (1 τρίποντο), Ξανθόπουλος, Σάκοτα 15 (3 ), Ματσιούλις 4, Γκρίφιν 5 (1), Θίοντορ 12 (2), Σαντ-Ρος 10 (2).

Δείτε το video από την εξέδρα των φίλων της ελληνικής ομάδας!