Στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023 προκρίθηκε τη Δευτέρα η Εθνική μας ομάδα, που νίκησε με 72-70 στο Βέλγιο και σε συνδυασμό με τη νίκη της Σερβίας, 77-76 επί της Τουρκίας, πήρε αυτό που ζητούσε!

Οι ψυχάρες της Εθνικής μας, ξεπέρασαν κάθε σκόπελο το βράδι της Δευτέρας στη Μονς και με ηγέτη τον φοβερό και τρομερό Γιαννούλη Λαρεντζάκη, πήρε αυτό που ήθελε, δύο αγωνιστικές πριν τελειώσουν τα προκριματικά, τον Φεβρουάριο.

O “Λάρι” ξεκλείδωσε την επίθεση της ελληνικής ομάδας με 18 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο κι ενώ κυνηγούσε δίχως… αύριο, τον Ρετίν Ομπασοχάν, που μάς έκανε όλη τη ζημιά!

Ο Νικ Καλάθης πρόσφερε 13 πόντους-10 ασίστ, ο Κώστας Παπανικολάου “σκύλιασε” να τα κάνει όλα, αλλά είναι άδικο να σταθούμε μόνο σε αυτούς.

Όλοι οι παίκτες του Ιτούδη έδωσαν ό,τι είχαν μέσα τους, για να επιτευχθεί ο στόχος, σε ένα νευρικό, κρίσιμο παιχνίδι με όλες τις ιδιαιτερότητες των “παραθύρων” και το “αλαλούμ” που έχουν προκαλέσει.

Η Ελλάδα βρίσκεται πλέον για δέκατη φορά σε Παγκόσμιο, πέμπτη συνεχόμενη (μόνη απουσία το 2002 στην Ιντιανάπολις), 9 στις 10 από το 1986 κι έπειτα, κι όσοι έβαλαν έστω και μια μικρή πινελιά, σε όλη αυτή τη μακρά διαδρομή αξίζουν συγχαρητήρια!

Η εξέλιξη του αγώνα

Το καλό ξεκίνημα με έμφαση στην πίεση στην άμυνα, έδωσε στην Ελλάδα ένα μικρό προβάδισμα, 9-5, όμως η αδυναμία στο ριμπάουντ και το δίδυμο Ομπασοχάν-Μπάκο, μας έβαλαν μπελάδες.

Μέσα σε τρία λεπτά οι Βέλγοι έκαναν 10-0 για το 15-9 με την Ελλάδα να έχει 1 ριμπάουντ και την ομάδα του Τζέρτζια, 10!

Ο Λαρεντζάκης με τον Τσαϊρέλη έδωσαν πνοή στην επίθεση κι ο Καλάθης ισοφάρισε 17-17 για να τελειώσει το 10άλεπτο 19-19, με τον Τσαϊρέλη πρώτο σκόρερ της Ελλάδας με 6 πόντους.

Η κρισιμότητα του αγώνα έδωσε στις άμυνες κυρίαρχο ρόλο με την πίεση στην μπάλα να γίνεται αφόρητη και στις δύο πλευρές του παρκέ. Το καλό για την ελληνική ομάδα είναι ότι οδηγούσε τους Βέλγους σε περισσότερα λάθη, τα οποία στα 15 λεπτά του αγώνα, ήταν διπλάσια από τα δικά μας.

Με τις βολές του Λαρεντζάκη η Ελλάδα έφυγε στους 4, 24-20, όμως δεν κράτησε πολύ το προβάδισμα (25-24). Παρά τις δυσκολίες και λόγω της αστοχίας από μακριά η επιθετική τάση της Εθνικής μας είχε μεταφερθεί στην αντίπαλη ρακέτα, προσπαθώντας να βρει σκορ απο κοντά.

Ο Γόντικας πήρε τη σκυτάλη από τον Τσαϊρέλη, έφτασε στους 8 πόντους με 4/4 σουτ και η Ελλάδα πήρε πάλι προβάδισμα 28-25 στα 3:30 για το ημίχρονο.

Ο Ομπασοχάν (20π. στο ημίχρονο) κράταγε στις πλάτες του επιθετικά το Βέλγιο και με τρίποντο συν φάουλ (το τρίτο προσωπικό) του Τσαϊρέλη, έγραψε το 34-29, σε 9-1 επιμέρους σκορ των γηπεδούχων.

Το κακό είναι ότι και ο Γόντικας είχε ήδη τρία φάουλ σε αυτό το διάστημα με την Ελλάδα να μην έχει την παραμικρή πολυτέλεια να κάνει “εκπτώσεις” στη συμμετοχή των ψηλών της.

Το ημίχρονο έκλεισε με 34-31 με buzzer beater του Καλάθη.

Δείτε το στο παρακάτω video:

Η Ελλάδα είχε απολογισμό 1/11 τρίποντα, μόλις 3 αμυντικά ριμπάουντ σε αυτό το διάστημα, όπου οι Βέλγοι είχαν 17 (!!!) λάθη και 20 ριμπάουντ.

Τα “πάνω και κάτω” της Ελλάδα συνεχίστηκαν και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Πρώτα αποβλήθηκε με αντιαθλητικό φάουλ ο Μποχωρίδης, αφού στο πρώτο μισό είχε χρεωθεί με τεχνική ποινή για “φλόπινγκ”.

Αμέσως μετά το Βέλγιο πήγε στη μεγαλύτερη υπέρ του διαφορά, 38-31, αλλά ήλθε η ανατροπή από τα 6,75μ.

Από τα 1/12 σουτ έως εκείνο το σημείο, η Εθνική μας έκανε 2/2 με Λαρεντζάκη και Τσαλμπούρη και με τις “παγίδες” ψηλά, βρήκαν καλάθια ανοιχτού γηπέδου.

Με λέι απ του Καλάθη, η Ελλάδα συμπλήρωσε 8-0 σερί και πέρασε 43-41 μετά από 3:΅16 στην τρίτη περίοδο!

Στο παιχνίδι-“ροντέο” τη διαφορά έκανε ο Λαρεντζάκης. Με 3/3 σερί τρίποντα έφτασε στους 12 προσωπικούς πόντους σε διάστημα 5,5 λεπτών στη Γ’ περίοδο κι η Ελλάδα βρέθηκε στο +7 από το -7 σε χρόνο-μηδέν!

Όχι πώς τελείωσε το… ντέρμπι, αφού το Βέλγιο απάντησε, ο Μουέμα είχε 9 πόντους σε αυτήν την περίοδο κι ας έμεινε άποντος ο Ομπασοχάν από τη… λύσσα του Λαρεντζάκη που τον κυνηγούσε παντού. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με ελληνικό προβάδισμα, 58-55.

Με τρίποντο του Καλάθη η Ελλάδα έφυγε 66-60, όμως ο Ομπασοχάν, είχε πάρει ξανά “μπροστά” πότε με σκορ, πότε διαβάζοντας καλά τις αλλαγές στην άμυνα κι οι Βέλγοι μείωσαν στον πόντο, 67-68 στα 3:31 για το φινάλε του αγώνα.

Ο Λούντζης μάς έδωσε μεγάλη ανάσα, κόντρα στο “μομέντουμ” του αγώνα, για το +4 (71-67).

Ο Μπάκο μείωσε σε 70-71 με 1/2 βολές στα 38”, αλλά μολονότι έχασε την τελευταία της επίθεση με τον Λούντζη η Εθνική, ο Λαρεντζάκης με την απίθανη άμυνά του, κέρδισε επιθετικό φάουλ από τον Ομπασοχάν με 1,8 δεύτερα!!!

Ο Λούντζης κέρδισε φάουλ στην επαναφορά και με 1,1 δευτερόλεπτο, έβαλε τη μία, πέταξε σκόπιμα στο σίδερο τη δεύτερη… κι όλους εμάς από την πολυθρόνα μας πανηγυρίζοντας την πρόκριση με νίκη, 72-70!

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 34-31, 55-58, 70-72

Ελλάδα (Ιτούδης): Χαραλαμπόπουλος 3, Λαρεντζάκης 20 (4), Καλάθης 12 (10 α.), Καλαϊτζάκης Π. 4, Μποχωρίδης, Παπανικολάου 9 (1), Τσαϊρέλης 6, Γόντικας 8, Τσαλμπούρης 3 (1), Λούντζης 6 (1)