Η Σερβία και η Λιθουανία επικράτησαν άνετα των Φιλιππίνων και της Αυστραλίας αντίστοιχα και προκρίθηκαν στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου U19 που διεξάγεται στην Κρήτη.

Η Σερβία επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και την σαφή της ανωτερότητα έναντι των Φιλιππίνων, νίκησε με 87-60 και προκρίθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Εκεί θα αντιμετωπίσει την Λιθουανία που απέκλεισε την Αυστραλία.

Δεκάλεπτα: 14-19, 28-43, 42-64, 60-87

Φιλιππίνες (Αρεσπακοτσάγκα): Αμπαντιάνο 12, Οκζόν , Πανόπιο 2, Φορτέα 3, Τόρες , Ιλντεφόνσο 18, Σπένσερ , Αμσάλι , Ταμάγιο 7, Τσίου 5, Σότο 13

Σερβία (Μπούτσαν): Πέτρουσεφ 17, Μίτσοβιτς 3, Ισλάμοβιτς , Παούνοβιτς 8, Τριφούνοβιτς 9, Τσερόβινα , Βασίλιεβιτς 8, Πετσάρσκι 21, Γκρμπόβιτς 2, Ίλιτς 13, Τσούμπιτς 4, Κουζμάνοβιτς 2.

Διαιτητές: Κόντε (Ισπανία), Μάγερς (ΗΠΑ), Αλ Σουβαϊλί (Ιράκ)

Λιθουανία-Αυστραλία 91-74

Παγκόσμιο U19 Λιθουανία-Αυστραλία 91-74

Η Λιθουανία είχε αμυντική αποτελεσματικότητα στο καταλληλότερο σημείο του αγώνα που ήταν το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα με την Αυστραλία, την οποία νίκησε (91-74) και προκρίθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Τέσσερις παίκτες της Λιθουανίας είχε διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ στην τέταρτη περίοδο, ένα ξέσπασμα της απόδοσης των νικητών, δημιούργησε επιμέρους σκορ 11-2 και εκμηδένισε τις πιθανότητες διεκδίκησης νίκης-πρόκρισης από τους Αυστραλούς.

Λιθουανία (Πετράουκσας): Ραμανάουσκας, Αρλάουσκας 4, Ουρμποναβίτσιους 2, Γκιεντράιτις 6, Γιαρουμπάουσκας 8, Βένσκους 20, Μετρίκις 15, Μπεργκάουντας , Γιοκουμπάιτις 18, Βάιτκους 5, Μινέικις, Βίλυς 18.

Αυστραλία (Πέρι): Ντούκας3 , Λι 3, Στάτμαν 9, Ουίγκνες 7, ΜακΝτόναλντ 11, Σουάκα , Γκάτμπελ , Μπάουεν 8, Ντάλτον , Φρόλινγκ 17, Λοπέπε 16, Ρόμπερτσον.

Δεκάλεπτα: 20-11, 33-21, 56-49, 91-74.

Διαιτητές: Κάλιο (Καναδάς), Κρέσιτς (Σλοβενία), Κιμ (Κορέα)