Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από την Μπαρτσελόνα με 80-82 στην παράταση, στο κατάμεστο ΣΕΦ και πλέον παίζει… τελικό τη Μεγάλη Πέμπτη.

Ο Πάρκερ κέρδισε… αμφισβητούμενο φάουλ από τον Πετρούσεβ στα 0.5”, σε προσπάθεια για τρίποντο, έβαλε 2/3 βολές και η Μπαρτσελόνα πέρασε από το ΣΕΦ με 80-82 και έκανε το 2-1.

Δείτε την τελευταία φάση:

Έχοντας πανηγυρίσει μία νίκη στη Βαρκελώνη, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έχασε ξανά το πλεονέκτημα έδρας, έχοντας πολλά παράπονα από το τελευταίο σφύριγμα του Ντιφαλά.

Το Game 4 θα διεξαχθεί και αυτό στο ΣΕΦ τη Μεγάλη Πέμπτη (2/5, 19:45), ενώ εάν χρειαστεί και Game 5 αυτό θα γίνει στη Βαρκελώνη την επόμενη εβδομάδα, πιθανότατα στις  8/5.

Φιλίπ Πετρούσεβ (18π., 5ρ.), Μόουζες Ράιτ (16π., 8ρ.), Τόμας Γουόκαπ (10π., 6ασ., 5ρ., 4κλεψ.) και Μουστάφα Φαλ (8π., 7ρ., 2ασ.) ξεχώρισαν για τους “ερυθρόλευκους”.

Ο Κώστας Παπανικολαου απουσίασε και από το Game 3, καθώς κρίθηκε ανέτοιμος.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Γιαν Βέσελι (16π.), Γουίλι Ερνανγκόμεθ (13π., 5ρ.),  Τζαμπάρι Πάρκερ (13π., 9ρ.), Τόμας Σατοράνσκι (13π., 4ρ., 5ασ.) και Νίκολας Λαπροβίτολα (12π., 8ασ.).

Στο πρώτο δεκάλεπτο τον πρώτο λόγο τον είχαν οι άμυνες (13-13), όμως στη δεύτερη περίοδο οι Πετρούσεβ και Ράιτ (11π. ο καθένας στο 1ο ημίχρονο) έφεραν τον Ολυμπιακό στο +8 (37-29).

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ένα τρίποντο του Κάλινιτς για το 37-32.

Η Μπαρτσελόνα μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και προηγήθηκε με 42-45 στα μέσα της τρίτης περιόδου.

Ο Ολυμπιακός απάντησε με δύο τρίποντα από ΓουόκαπΠίτερς (48-45), όμως οι Καταλανοί έκαναν ένα 3-12 και προηγήθηκαν με 51-57 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Επιμέρους σκορ στην τρίτη περίοδο: 14-25.

Οι “ερυθρόλευκοι” μπήκαν αποφασισμένοι στο τελευταίο δεκάλεπτο, “έσφιξαν” την άμυνά τους και πήραν ξανά το προβάδισμα (62-61 στο 35′).

Ο Βέσελι έκανε το 62-63, ο Φαλ απάντησε για το 64-63, οι “ερυθρόλευκοι” έπαιξαν καλή άμυνα και ο Πετρούσεβ έβαλε ένα απίθανο τρίποντο από το… σπίτι του (67-63), στα 2:33 πριν από το τέλος!

Μετά από μια φοβερή τάπα του Ράιτ, ο Γουίλιαμς-Γκος έκανε το 69-63 (38′), ο Αμπρίνες μείωσε με τρίποντο (69-66), ο Γουόκαπ έκανε το 71-66 και ο Αμπρίνες πέτυχε δεύτερο σερί τρίποντο (71-69, στο 1:12).

Ο Γουόκαπ αστόχησε σε τρίποντο στα 37”, το ίδιο έκανε και ο Σατοράνσκι στα 17”, όμως η Μπαρτσελόνα πήρε ξανά την κατοχή και ο Λαπροβίτολα ισοφάρισε (71-71) στα 7.6”.

Ο Γουίλιαμς-Γκος αστόχησε σε δίποντο στην τελευταία επίθεση του Ολυμπιακού και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Η παράταση:

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Βέσελι έκανε το 71-73, ο Γουίλιαμς-Γκος ισοφάρισε (73-73), ο Σατοράνσκι έκανε το 73-75, όμως ο ΜακΚίσικ με τρίποντο έβαλε ξανά μπροστά τον Ολυμπιακό (76-75).

Ο Γουόκαπ έκανε ένα ακόμα κλέψιμο και ο Φαλ το 78-75. Ο Βέσελι κάρφωσε (78-77), ακολούθησαν χαμένες επιθέσεις και για τις δύο ομάδες, ο Φαλ με φόλοου έκανε το 80-77, όμως ο Σατοράνκσι με τρίποντο ισοφάρισε (80-80) στα 36”.

Ο Γουίλιαμς-Γκος αστόχησε σε τρίποντο και έκανε σωστά το τελευταίο φάουλ που είχε να δώσει ο Ολυμπιακός στα 3.8”.

Ο Πάρκερ κέρδισε… αμφισβητούμενο φάουλ από τον Πετρούσεβ στα 0.5”, σε προσπάθεια για τρίποντο, έβαλε 2/3 βολές και η Μπαρτσελόνα πέρασε από το ΣΕΦ με 80-82.

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 37-32, 51-57, 71-71 (κ.δ.), 80-82 (παρ.)