Στην παράταση ηττήθηκε ο Παναθηναϊκός από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με 86-81 (κ.α. 72-72), στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Euroleague, με τον Ντίνο Μήτογλου να είναι συγκλονιστικός, όπως και ο Λούκα Βιντόσα, αλλά η ολιγωρία στην άμυνα και το χαμένο ριμπάουντ στέρησε μοναδική ευκαιρία στην κανονική διάρκεια του αγώνα για την ελληνική ομάδα.

Οι «πράσινοι» που μετρούν πλέον 1 νίκη και 3 ήττες γεγονός που δυσκολεύει την κατάσταση άμεσα στη διοργάνωση περιελάμβανε και την αποβολή του Εργκίν Αταμάν από τον πάγκο! Ο Τούρκος ήταν εκτός εαυτού για μια φάση που φάνηκε να έχει δίκιο και οδηγήθηκε στα αποδυτήρια.

Ο Παναθηναϊκός μετά το πολύ κακό πρώτο ημίχρονο και το -15 (24-39, 20′) αντέδρασε και με τον Ντίνο Μήτογλου να σημειώνει μεγάλα καλάθια και τον Λούκα Βιλντόσα να ακολουθεί έδειξε να επιστρέφει για τα καλά. Πλησίασε (47-52 στο 28.40’’) με τρίποντο του Μάριους Γκριγκόνις, η Μακάμπι με τους Κόλσον, Νίμπο και Λορένζο Μπράουν είχε τον τρόπο (49-57 στο 30’).

Ο Βιλντόσα πήρε… φωτιά από τα 6.75 στην τέταρτη περίοδο και με τέσσερα δικά του τρίποντα και σημαντικά καλάθια από τους Γκριγκόνις, Σλούκα και Λεσόρ μπόρεσε να επιστρέψει και να προσπεράσει αρχικά με τον Μήτογλου (67-66 στο 36.20’’) και στη συνέχεια με τον Βιλντόσα (70-68 στο 38’). Ο Μήτογλου με 1/2 ελεύθερες βολές έδωσε αέρα 2 πόντων (72-70) στην ελληνική ομάδα  στα τελευταία 7 δευτερόλεπτα.

Ο Σόρκιν κέρδισε φάουλ στα 5.8 δυετερόλεπτα και αστόχησε στην πρώτη βολή, έχασε τη δεύτερη και ο Μήτογλου έκανε άλμα σε δεύτερο χρόνο ο Νίμπο το εκμεταλλεύτηκε πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε στέλνοντας τον αγώνα στην παράταση (72-72).

Εκεί, η Μακάμπι είχε περισσότερες λύσεις ο Νίμπο και ο Μπράουν σκόραραν συνεχώς και με επιμέρους 14-9 οι Ισραηλινοί έφτασαν στη νίκη, καθώς στα 6’’ πριν τη λήξη με το σκορ να είναι 79-82, ο Κώστας Σλούκας κέρδισε φάουλ για τρεις βολές. Ευστόχησε στην πρώτη βολή, έχασε τη δεύτερη, έβαλε την τρίτη (81-82). Στη συνέχεια ο Μπράουν πήγε στις βολές όπου με 2/2 έγραψε τον επίλογο, καθώς στην τελευταία επίθεση ο Βιλντόσα έκανε λάθος και ο Παναθηναϊκός έχασε το παιχνίδι…

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόσερ, Νίκολιτς, Πιράντι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-20, 24-39, 49-57, 72-72 (κ.α.), 81-86 (παρ.).