Βίρτους

Την τρίτη της διαδοχική νίκη πανηγύρισε η Βίρτους Μπολόνια, η οποία επικράτησε 85-79 του Ερυθρού Αστέρα στην PalaDozza και ανέβηκε στο 3-1.

Τόρνικε Σενγκέλια (19π.-6ρ.-5ασ.), Μάρκο Μπελινέλι (15π.), Τζόρνταν Μίκι (13π.-8ρ.), Αϊζάια Κορντινιέ (11π.-6ασ.), Ίφε Λούντμπεργκ (10π.) και Αλεσάντρο Παγιόλα (10π.), ξεχώρισαν για την ιταλική ομάδα.

Σαμπάζ Νέιπιερ (23π.-5ασ.), Λούκα Μίτροβιτς (14π.), Άνταμ Χάνγκα (11π.-5ρ.) και Τζόελ Μπολομπόι (8π.-9ρ.), προσπάθησαν για τον Ερυθρό Αστέρα.

Ο Μίλος Τεόντοσιτς, ο οποίος βραβεύθηκε στο ημίχρονο από την πρώην ομάδα του, κατέγραψε 5π. (1/7 τρίποντα, 2/2 βολές)-1ρ.-4ασ. σε 25:16.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, με σερί 10-0, η Βίρτους μετέτρεψε το 16-11 σε 26-11, ενώ στη δεύτερη περίοδο η διαφορά έφτασε ως το +16.

Το 62-47 προς το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου προανήγγειλε ίσως ένα εύκολο closing για την ιταλική ομάδα.

Πάντως, ο Ερυθρός Αστέρας αντέδρασε με 8-0 για το 62-55 εν όψει της τελευταίας παρτίδας, η Βίρτους άρχισε με επιμέρους 11-4 την τέταρτη περίοδο και έγραψε το 73-59, αλλά το παιχνίδι είχε ψωμί ακόμα.

Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς επανήλθε αρκετές φορές, μείωσε μέχρι το -3, ωστόσο οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 44-33, 62-55, 85-79