Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ και με κορυφαίο τον Ματίας Λεσόρ, ο Παναθηναϊκός συνέτριψε με 88-63 τη Μονακό στο “καυτό” ΟΑΚΑ, για την 21η αγωνιστική της EuroLeague.

Ο Παναθηναϊκός παραμένει σταθερά 4ος με ρεκόρ 13-8 μετά την τρίτη σερί νίκη του στη διοργάνωση, την 7η στα 8 τελευταία παιχνίδια και το 2/2 στην τρέχουσα “διαβολοβδομάδα”!

Στον αγώνα του πρώτου γύρου στο Πριγκιπάτο, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν είχε νικήσει με 91-90, με το τρίποντο του Μάριους Γκριγκόνις στην εκπνοή.

Απόψε, MVP ήταν ο τρομερός Ματίας Λεσόρ, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 23 πόντους (5/6 βολές, 9/10 δίποντα), 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ (ρεκόρ καριέρας), 3 κλεψίματα, 7 κερδισμένα φάουλ και 42 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης (επίσης ρεκόρ καριέρας)!

Διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν και οι Κέντρικ Ναν (21π.), Ντίνος Μήτογλου (12π.), Χουάντσο Ερνανγκόμεθ (10π.), ενώ ο Τζέριαν Γκραντ έπαιξε τρομερή άμυνα στον Μάικ Τζέιμς, δύο μέρες μετά το “stop” στον Σέιν Λάρκιν!

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν παρατάχθηκε ξανά δίχως τους τραυματίες Ιωάννη Παπαπέτρου, Λούκα Βιλντόσα και τους Λευτέρη Μαντζούκα, Αλέξανδρο Σαμοντούροβ που έχουν ίωση.

Η Μονακό έπεσε στο 11-10 και ηττήθηκε για πρώτη φορά στο ΟΑΚΑ, αφού είχε 2/2 μέχρι απόψε!

Πρώτοι σκόρερ για την ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς ήταν οι Ντονάτας Μοτιεγιούνας (13π.), Ματιέ Στραζέλ (11π.). ενώ ο Μάικ Τζέιμς έμεινε άποντος στο πρώτο ημίχρονο και τελείωσε τον αγώνα με 11 πόντους (2/11 δίποντα), 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 6 λάθη. Ο Άλφα Ντιαλό αποβλήθηκε έχοντας μόλις 4 πόντους.

Θυμίζουμε ότι, η Μονακό έχει θέσει εκτός τον Έλι Οκόμπο λόγω τιμωρίας, ενώ απουσίασε από τον αποψινό αγώνα και ο Τζόρνταν Λόιντ.

Παίζοντας πολύ καλή άμυνα και έχοντας 7/9 τρίποντα στην επίθεση, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 27-12 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου!

Η διαφορά έφτασε τους 18 πόντους στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (32-14 στο 11′), αλλά η Μονακό… ξύπνησε για ένα τρίλεπτο και με ένα επιμέρους 2-11 μείωσε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (34-25 στο 14′).

Με τους Ναν (10π.)-Μήτογλου (10π.) να σκοράρουν και τον Λεσόρ (6π., 6ρ., 4ασ., 3κλεψ., 20 PIR στο πρώτο ημίχρονο!) να κάνει τα… πάντα και στις δύο πλευρές του παρκέ, οι “πράσινοι” ανέβασαν τη διαφορά στους 15 πόντους (43-28) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 43-30.

Ο Μάικ Τζέιμς έπαιξε και στα 20 λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, αλλά έμεινε άποντος έχοντας 0/5 δίποντα και 4 λάθη, χάρη στην εξαιρετική άμυνα των Γκραντ (κυρίως) και Καλαϊτζάκη!

Ο Τζέιμς πέτυχε το πρώτο του καλάθι μετά από 23:07 λεπτά, όμως η Μονακό έφτασε τα 13 λάθη και ο τρομερός Παναθηναϊκός ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στους 23 πόντους (62-39 στο 28′) και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 64-44.

Η Μονακό ξεκίνησε με ένα σερί 0-8 το τελευταίο δεκάλεπτο (64-52), όμως ο Παναθηναϊκός απάντησε με ένα δικό του 12-4 (76-56 στο 36′) και όλα τελείωσαν.

Τελικό σκορ 88-63 μέσα σε αποθέωση στο ΟΑΚΑ!

Τα δεκάλεπτα: 27-12, 43-30, 64-44, 88-63.