Από τις 10 Δεκεμβρίου είχε να χαρεί νίκη στη Euroleague ο Παναθηναϊκός και το πέτυχε ξανά την Παρασκευή (28/01) με 75-63 επί της Μπασκόνια στο ΟΑΚΑ, στην 23η αγωνιστική.

Με την προσθήκη του Στέφαν Γιόβιτς, τη διάθεση να βάλει τέλος στο σερί πέντε ηττών κι απέναντι στην Μπασκόνια των εννέα παικτών, ο Παναθηναϊκός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος από την αρχή του αγώνα.

Οι απουσίες Παπαγιάννη-Μέικον δεν φάνηκαν, σε έναν αγώνα όπου οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη το χάρηκαν, χαμογέλασαν, σε μια τόσο δύσκολη κι επίπονη σεζόν.

Ήταν άλλωστε η 5η νίκη σε 20 αγώνες για τους “πράσινους” που έρχονταν  από πέντε συνεχόμενες ήττες και χρειάζονταν μια τόνωση.

Η Μπασκονια με 7-14 ρεκόρ, είχε τη δικαιολογία των απουσιών, αλλά και πάλι ήταν απογοητευτική στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αφού οι οκτώ από τους εννέα παίκτες της και ταλαντούχοι είναι και πολλοί εξ αυτών έχουν μεγάλη εμπειρία.

Ήταν όμως απελπιστικά άστοχη ειδικά στο πρώτο μισό με 0/13 τρίποντα, όταν στον πρώτο αγώνα στη Βιτόρια, είχε βάλει 13 στον Παναθηναϊκό για να νικήσει 81-79 και μόνο ο Κοστέλο έλειπε από το ΟΑΚΑ, μεταξύ όσων είχαν “βομβαρδίσει” το ελληνικό καλάθι στον Α’ γύρο.

H εξέλιξη του αγώνα

Όσο κι αν το γεγονός ότι η Μπασκόνια ήλθε στην Αθήνα με εννέα παίκτες, θα μείωνε την ανταγωνιστικότητά της, ο Παναθηναϊκός από την αρχή δεν της χάρισε τίποτα!

Καλή κυκλοφορία μπάλας, καλές επιλογές, μυαλωμένο παιχνίδι το νερό μπήκε στο αυλάκι από νωρίς. Βοήθησε κι η αστοχία των Βάσκων, που μολονότι βρήκαν ελεύθερα σουτ, δεν έβρισκαν στόχο… με τίποτα!

Ο Παναθηναϊκός άρχισε με 8/10 σουτ κι η Μπασκόνια με 2/9 και το σκορ έγινε 21-6 πριν κλείσει το δεκάλεπτο με 22-8!

www.allstarbasket.grΜέχρι που πρόλαβε κι ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Δημήτρης Πρίφτης, να ρίξει στο παρκέ για 3:04 τον νεοαποκτηθή, Στέφαν Γιόβιτς, στην πρώτη του παρουσία με τα “πράσινα”.

Ο Σέρβος ήταν συνετός, παρά τον ενθουσιασμό που ασφαλώς κι ένιωσε γύρω του, κι έπαιξε κι άλλα 6,5 λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με διαφορά έως και 19 πόντων, 36-17 με τον Τζέρεμι Έβανς να έχει 11 πόντους, τον Οκάρο Γουάιτ 10 και τον Ιωάννη Παπαπέτρου να δίνει 5 ασίστ, κι έφτασε στο 38-20 του ημιχρόνου.

Στα πρώτα 20 λεπτά η Μπασκόνια είχε 0/13 τρίποντα, 8/24 δίποντα κι ο Παναθηναϊκός του 50% ευστοχίας, είχε σχεδόν double score!

Η.. λέξη σχεδόν, έφυγε δίπλα από το double score στο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου, όταν ο -παλιός- ηλεκτρονικός πίνακας του ΟΑΚΑ, έδειχνε 50-25, αφού το cube για λόγους ασφαλείας και προστασίας της οροφής από τους τόνους χιονιού των τελευταίων ημερών, είχε αφαιρεθεί από τη θέση του.

Η διαφορά παρέμεινε σε αυτό το επίπεδο μέχρι και τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (57-32) κι έφτασε στο +27 για τον Παναθηναϊκό, όταν ο Κασελάκης έκανε το 62-35.

Ο Πρίφτης έριξε στον αγώνα πρώτα τον Λευτέρη Μαντζούκα και μετά τον Νεοκλή Αβδάλα, έδωσε λίγο παραπάνω χρόνο στους Μποχωρίδη-Κασελάκη που δεν είχαν στο πρώτο μισό κι απλά οι Βάσκοι μείωσαν τη διαφορά της ήττας τους.

Ο Νέντοβιτς με 16 πόντους, προσπέρασε στους πρώτους σκόρερ του Παναθηναϊκού, Έβανς (14π.) και Γουάιτ (12π.).

Ο απολογισμός του Γιόβιτς στο τέλος ήταν 6 πόντοι με 2/2 τρίποντα, 0/1 δίποντο, 3 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 2 λάθη σε 19:20.

Ο Γουέιντ Μπάλντγουιν πέτυχε 14 από τους 16 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο για την Μπασκόνια, που πρόλαβε να σκοράρει 31 πόντους στην τελευταία περίοδο, μετά του 20 στο 20άλεπτο και τους 32 στα πρώτα 30 λεπτά!

Τα δεκάλεπτα: 22-8, 38-20, 57-32, 75-63