Ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε νικητής στο ντέρμπι της Κυριακής με τον Παναθηναϊκό αφού επικράτησε με 76-74 στο ΟΑΚΑ για τη 19η αγωνιστική της Basket League.

Αν και ο Ολυμπιακός προηγήθηκε σταθερά από την αρχή της β’ περιόδου κι έφτασε έως το +12, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε, μείωσε στον πόντο κι είχε την τελευταία επίθεση, όμως ο Γουίλιαμς αστόχησε σε επίθεση πάνω στον Φαλ, από τον οποίο ζήτησε φάουλ ο Παπαγιάννης στη διεκδίκηση.

Ήταν περισσότερο ένας αγώνας γοήτρου, δεδομένου ότι η πρωτιά στην κανονική περίοδο είχε ουσιαστικά κριθεί.

Ο Ολυμπιακός διατήρησε για 51ο αγώνα στην Ελλάδα το αήττητό του, μετά την τελευταία του ήττα τον Νοέμβριο του 2021 από τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ, κι έφτασε στις 12 σερί νίκες επί του αντιπάλου του.

Έβγαλε δε, τα δύο φετινά ντέρμπι πρωταθλήματος με δύο νίκες, με δύο πόντους διαφοράς, αφού και στο ΣΕΦ, είχε νικήσει με 68-66!

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης ήταν πρώτος σκόρερ με 13 πόντους, ενώ από 12 πέτυχαν Κάνααν και ΜακΚίσικ.

Μετά τους 7 πόντους του στην Α’ περίοδο, ο Βεζένκοφ έμεινε συνολικά στους 9, με 3/12 σουτ.

Ο Ντουέιν Μπέικον πέτυχε 17 πόντους για τον Παναθηναϊκό, 14 είχε ο Πάρις Λι και 13 ο Γκριγκόνις.

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε χωρίς τον Ματέους Πονίτκα, ενώ ο Ολυμπιακός είχε τον Ταρίκ Μπλακ εκτός 12άδας, στην επιστροφή του Κώστα Σλούκα.

Δείτε την τελευταία επίθεση του Παναθηναϊκού στο παρακάτω video:

Αν κι έχασε νωρίς τον Μουστάφα Φαλ με δύο φάουλ, ο Ολυμπιακός απάντησε με 8-0 σερί στο προβάδισμα, 6-3 του Παναθηναϊκού.

Με τη γνωστή, καλή του κυκλοφορία και τις σωστές αποστάσεις, βρήκε τα τρίποντα από τον Κάνααν και προηγήθηκε με 16-10.

Μόλις βρήκε κι ο Παναθηναϊκός τρίποντο, με Λι (8π. στο Α’ δεκάλεπτο) και Μποχωρίδη έφερε στα ίσια το παιχνίδι, 21-21 στο τέλος της περιόδου, κι ενώ νωρίτερα, είχε χάσει με διάστρεμμα τον Μπέικον.

Το σύνηθες rotation του Μπαρτζώκα, που βλέπουμε κυρίως στους αγώνες υψηλών απαιτήσεων στη EuroLeague, ανέδειξε νέους πρωταγωνιστές για τους “ερυθρόλευκους”.

allstarbasket.grΜε μυαλωμένες επιθέσεις και ψηλό ποσοστό από τα 6,75μ., αφού εκμεταλλεύτηκε και τα λάθη των “πράσινων”, ο Ολυμπιακός έφυγε με 12 πόντους, 33-45, πριν απαντήσει με 5-0 σερί ο Νέιτ Γουόλτερς.

Το ημίχρονο έληξε 38-46, με τους 25 πόντους του Ολυμπιακού στη Β’ περίοδο, να έχουν σημειωθεί από παίκτες που δεν σκόραραν στην πρώτη, σε δείγμα της πολυφωνίας!

Συγκεκριμένα 9 ο ΜακΚίσικ, 7 ο Λαρεντζάκης, 6 ο Μπόλομποϊ και 3 ο Πίτερς!

Κι εκτός από το σκορ, αυτή επήλθε και στις ασίστ, με επτά διαφορετικούς παίκτες να μοιράζουν τις 15 ασίστ.

allstarbasket.grΟ Ολυμπιακός δημιούργησε πάλι διψήφια διαφορά με την έναρξη της τρίτης περιόδου (49-38), με τον σταθερό Κάνααν, πριν ο Παναθηναϊκός απαντήσει με 6-0, με τα τρίποντα του θετικού Μαντζούκα και του Μπέικον για το 44-49.

Έμεινε όμως για τα δύο επόμενα λεπτά άποντος, κυρίως λόγω βιασύνης. Ο καλοδουλεμένος Ολυμπιακός βρήκε σκορ κυρίως σε καταστάσεις transition για να φύγει με 56-46 με 5:17 για τα 30′.

allstarbasket.grΑπό εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός ανέβασε πολύ την έντασή του στην άμυνα και απέδωσε καρπούς.

Ο Ολυμπιακός πέτυχε μέχρι το τέλος της περιόδου τρεις πόντους, από καλάθι και φάουλ του Φαλ και ο Παναθηναϊκός πλησίασε στον πόντο 58-59. Αν δεν υπήρχε και το τρομερό μπλοκ του Παπανικολάου στον αιφνιδιασμό του Μαντζούκα, οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να πάρουν το πρώτο τους προβάδισμα στο παιχνίδι, μετά από την Α’ περίοδο!

Η προοπτική αυτή απομακρύνθηκε στην αρχή της τελευταίας περιόδου, αφού οι παίτες του σερέλη ήταν πολύ άστοχοι, κι έμειναν τέσσερα λεπτά χωρίς πόντο!

allstarbasket,.gr

Σε αυτό το διάστημα ο Ολυμπιακός έκανε τα βασικά για ένα 6-0 σερί και προβάδισμα 65-58. Βέβαια δεν είχε την ανάλογη ευστοχία με το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ώστε να δημιουργήσει μεγαλύτερη διαφορά, αφού ο Βεζένκοφ ήταν άστοχος στο δεύτερο μισό, τα τρίποντα έλειψαν στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Είναι ενδεικτικό ότι ενώ είχε 8/14 λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο, ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 11/29, έβαλε μόλις τρία δηλαδή, στις 15 επόμενες προσπάθειές του!

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε δύο καλές άμυνες υπό την πίεση πλέον του χρονόμετρου και μείωσε σε 67-71 (από 63-71) με 2:13 για τη λήξη, με πρωταγωνιστές του Λι και Μπέικον, πιο δραστήριους επιθετικά, παίκτες του.

Κι ενώ οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με 75-69 με τον ΜακΚίσικ με 1:25, οι γηπεδούχοι πρόλαβαν να αντιδράσουν, μείωσαν 74-75 με τον Μπέικον στα 23”, πριν κάνει ο ΜακΚίσικ το 74-76 με 1/2 βολές στα 21”.

Ο Παναθηναϊκός είχε την τελευταία επίθεση, ο Γουίλιαμς επιτέθηκε στον Φαλ, αστοχώντας, ο Παπαγιάννης διεκδίκησε το ριμπάουντ, ζήτησε φάουλ του Γάλλου, αλλά η επαναφορά δόθηκε στον Ολυμπιακό με 7 δέκατα για το τέλος, για να μείνει το 76-74 και το αήττητο των “ερυθρόλευκων”!

Διαιτητές: Κορομηλάς-Παπαπέτρου-Κάρδαρης

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 38-46, 58-59, 74-76

Basket League 2022-23: Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα

Basket League 2022-23: Η βαθμολογία