Μονακό-Αρμάνι

Η Μονακό άφησε πίσω της τις ήττες από Ερυθρό Αστέρα και Φενέρμπαχτσε, πάτησε γκάζι στην τελευταία περίοδο και επικράτησε της Αρμάνι Μιλάνο με το χορταστικό 101-88.

Κατά συνέπεια, η ομάδα του Πριγκιπάτου ανέβηκε στο 13-8, ενώ οι φιλοξενούμενοι υπέστησαν πέμπτη σερί απώλεια και έπεσαν στο 6-15.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Έλι Οκόμπο (19π.-7ασ.), τρομερός ο Μάικ Τζέιμς (18π.-10ασ.), στους 15 πόντους σταμάτησε ο Τζον Μπράουν, ενώ άλλους 11 έβαλαν οι Ντόντα Χολ (συν 8 ριμπάουντ), Άλφα Ντιαλό και Τζόρνταν Λόιντ.

Η Αρμάνι Μιλάνο, η οποία παρατάχθηκε χωρίς τους συνήθεις Κέβιν Πάνγκος, Σαβόν Σιλντς, καθώς και τον Τομάσο Μπαλντάσο, αντιπαρέταξε τους Τιμοτέ Λουβαβού-Καμπαρό (19π.), Ναζ Μήτρου-Λονγκ (14π.-5ασ.), Ντεσόν Τόμας (12π.), Ντέβον Χολ (12π.) και Κάιλ Χάινς (10π.-5ρ.).

H Μονακό έβαλε 29 πόντους στην πρώτη περίοδο και 57 στο πρώτο ημίχρονο, χάνοντας το προβάδισμα μόνο στα πρώτα λεπτά (το 2-3 έγινε 4-3 και… τέλος).

Η Μιλάνο ισοφάρισε σε 70-70 και από τη στιγμή που το τρίτο δεκάλεπτο τη βρήκε στο -6 είχε ελπίδες, οι οποίες πάντως έσβησαν γρήγορα.

Οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι, μετέτρεψαν το 83-76 σε 99-83 και τα πάντα κρίθηκαν, ενώ η Αρμάνι δεν απέφυγε ούτε την “κατοστάρα”.

Τα δεκάλεπτα: 29-22, 57-50, 80-74, 101-88